Drewno ostrzejsze od stali. Ten nóż wchodzi w stek jak w masło

Drewno ostrzejsze od stali. Ten nóż wchodzi w stek jak w masło

Drewno ostrzejsze od stali. Ten nóż wchodzi w stek jak w masło
Źródło zdjęć: © Youtube
Konrad Siwik
21.10.2021 19:35, aktualizacja: 06.03.2024 22:19

To już standard, że noże wykonywane są ze stali. W końcu jest ona bardzo wytrzymała i odpowiednio ostra, by przekroić nawet krwisty stek. Okazuje się jednak, że alternatywą dla tego materiału może być drewno.

Jednorazowe drewniane sztućce, które powoli wypierają te plastikowe, raczej nie kojarzą się z najwyższą jakością. Każdy, kto z nich korzystał, wie doskonale, że potrafią połamać się nawet na delikatnym kawałku steku czy grillowanego bakłażana. O dziwo naukowcom udało się stworzyć drewniany nóż, który jest wytrzymały, a do tego trzykrotnie ostrzejszy od stali.

W nowym badaniu, które ukazało się w czasopiśmie Matter, materiałoznawcy opisują swoje najnowsze dzieło – nóż z "utwardzonego drewna", który jest około trzech razy ostrzejszy od noża stołowego ze stali nierdzewnej. Według Teng Li naukowca z Uniwersytetu w Maryland może on z łatwością przeciąć średnio i dobrze wysmażony stek oraz może być wielokrotnie używany.

"W naszej kuchni mamy wiele elementów drewnianych, których używamy przez bardzo długi czas, takich jak deska do krojenia, pałeczki czy wałek do ciasta. Te noże, również mogą być używane wiele razy, jeśli je odnowisz, naostrzysz i będziesz wykonywać tę samą regularną konserwację".

Zespół Li opracował dwuetapową metodę utwardzania drewna w swoich nożach, która 23-krotnie zwiększyła twardość ostrza. Osiągnięto to dzięki sprawieniu, że drewno zachowało wyższy poziom celulozy.

Zazwyczaj drewno zawiera tylko około 50 proc. celulozy, która zapewnia pewną integralność strukturalną, a resztę stanowią słabsze cząsteczki. Dwuetapowy proces był w stanie usunąć te słabsze składniki, ale zachować celulozę. Z kolei pokrycie drewna olejem mineralnym pomaga chronić jego ostrość podczas użytkowania i mycia.

Watch a wooden knife that is sharper than steel cut through steak

Używając mikroskopu o wysokiej rozdzielczości, zespół Li zbadał drewniany nóż, aby ustalić, dlaczego zachowuje on tak dużą wytrzymałość. Odkryli, że zastosowany przez nich dwuetapowy proces zapobiega wkradaniu się defektów. "Wytrzymałość kawałka materiału jest bardzo wrażliwa na wielkość i gęstość defektów, takich jak puste przestrzenie, kanały lub wżery" – powiedział Li w oświadczeniu.

Zespół nie poprzestał na utwardzonych drewnianych nożach. Opracowali również drewniane gwoździe, wykazując, że są one tak samo ostre, jak tradycyjne gwoździe stalowe. Ich zdaniem rozwiązanie może być odnawialną i tanią alternatywą z potencjałem zastąpienia plastikowych przyborów stołowych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)