"Dron pasażerski" stworzony przez Polaka. Możesz już składać zamówienie

"Dron pasażerski" stworzony przez Polaka. Możesz już składać zamówienie

"Dron pasażerski" stworzony przez Polaka. Możesz już składać zamówienie
Źródło zdjęć: © Youtube
Konrad Siwik
24.10.2021 09:40, aktualizacja: 24.10.2021 10:04

Szwedzki startup eVTOL Jetson oficjalnie zaprezentował swój osobisty elektryczny pojazd powietrzny Jetson ONE. Firma wyprzedała już swoją ograniczoną serię produkcyjną drona pasażerskiego na 2022 rok i obecnie przyjmuje zamówienia na 2023 rok.

Jetson to szwedzki startup założony przez Tomasza Patana i Petera Ternstroma w 2017 roku, który specjalizuje się w elektrycznych pojazdach pionowego startu i lądowania (eVTOL). Wraz z najnowszym ogłoszeniem Jetson zamierza dostarczyć swój nowy osobisty elektryczny pojazd powietrzny ONE do klientów w 2022 roku.

Ten jednopasażerski statek składa się z całkowicie aluminiowego podwozia lotniczego, w którym umieszczono baterię litowo-jonową o wysokiej wydajności i maksymalnej mocy 88 kW. Jetson ONE waży 86 kg a po złożeniu ma 90 cm szerokości, czyli mniej więcej tyle, co motocykl.

Założyciel i dyrektor techniczny firmy Jetson, Tomasz Patan, opowiedział o projekcie, który został wykorzystany do stworzenia produkcyjnej wersji pojazdu. "Jetson ONE jest zbudowany wokół sztywnej aluminiowej ramy przestrzennej z ośmioma potężnymi silnikami elektrycznymi. Wykorzystano w nim kompozytowe włókno węglowe i najnowocześniejsze komponenty drukowane w 3D, co czyni go niezwykle lekką konstrukcją. Jest również wyposażony w wiele funkcji bezpieczeństwa, w tym wspomagający układ napędowy i spadochron balistyczny. Latanie zawsze było moim marzeniem".

Jetson One - Official Launch

Jetson ONE może unieść człowieka ważącego maksymalnie 95 kg. Czas lotu wynosi 20 minut przy wadze pilota nieprzekraczającej 85 kg. Pasażerki dron może poruszać się z ograniczoną komputerowo maksymalną prędkością 102 km/h. Dodatkowo jest on wyposażony w czujniki LiDAR, które napędzają śledzenie terenu i unikanie przeszkód.

Współzałożyciel Peter Ternstrom mówił o celach Jetsona po oficjalnej premierze jego flagowego produktu eVTOL. "Naszą misją jest sprawienie, by latanie było dostępne dla każdego. Jetson ONE jest elektrycznym helikopterem, który możesz posiadać i którym możesz latać. Chcemy, aby każdy stał się pilotem".

Kilkunastu klientów z całego świata stanie się pierwszymi właścicielami Jetson ONE eVTOL w przyszłym roku. Firma początkowo wprowadzi 12 pojazdów w 2022 roku, z których wszystkie zostały już wyprzedane. Produkcja pojazdów ma rozpocząć się latem, a dostawy mają nastąpić jesienią. Jetson oferuje obecnie pięć kolejnych egzemplarzy w cenie 92 tys. dolarów w ramach harmonogramu produkcji na 2023 r., z których dwa zostały już zarezerwowane.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)