Easter eggs i zaskakujące błędy w popularnych aplikacjach [TOP 10]
Czym jest Easter Egg? Mimo świątecznych skojarzeń w przypadku aplikacji to celowo umieszczone przez twórców, zazwyczaj żartobliwe nawiązanie odnoszące się do popkultury lub faktów znanych z innych dziedzin życia. Zobacz, co ciekawego kryją w sobie programy, z których korzystasz na co dzień.
03.10.2011 | aktual.: 14.01.2022 12:45
Księga Mozilli
Motyw apokalipsy nie ominął serii aplikacji Mozillii - znajdziemy go zarówno w zabytkowych wersjach Netscape Navigatora, edytorze NVU czy przeglądarkach Flock i Firefox. Wpisując w pasku adresu about:mozilla, otrzymamy – w zależności od wersji aplikacji – różne cytaty z fikcyjnej księgi Mozilli. W aktualnej wersji Firefoksa znajdziemy:
Mammon spał. A odrodzona Bestia potęgę swą na Ziemi budowała, a liczby jej wyznawców rosły w legiony. I przemówili poprzez Czas i plony w gorejącym ogniu poświęcone, a z przemyślnością lisią to uczynili. I tak oto nowy świat zbudowali, na obraz swój i podobieństwo, jako w świętych słowach przyrzeczone było, a o Bestii owej dzieciom swym powiadali. A gdy Mammon zbudził się, marnym jeno był naśladowcą.
Podpowiedź Google’a
Anagram to wyraz powstały przez przestawienie liter lub sylab z innego słowa. Google wydaje się pojmować jego znaczenie – po wpisaniu w formularzu wyszukiwarki słowa anagram, w podpowiedziach znajdziemy… anagram.
Matematyka według Microsoftu
Problemy z liczeniem miały nie tylko wczesne procesory Pentium. Microsoft również wydaje się mieć kłopoty z matematyką. W Windowsie uruchom systemowy kalkulator i wyciągnij pierwiastek z 4. Od otrzymanego wyniku odejmij 2. Hmmm…
Dev Hunter - a hidden game in Excel 2000
Niestety, z braku stosownej wersji Office’a nie mogę zweryfikować tej informacji, jednak trójwymiarowa gra ukryta w arkuszu kalkulacyjnym wydaje się ciekawym żartem twórców.
Jeśli masz Excela 2000, możesz - zamiast wypełniać danymi kolejne komórki arkusza - zagrać w wyścigi samochodowe.
Ciekawa funkcja Worda
Uruchom Worda i wpisz ciąg znaków =rand (5,10), zatwierdzając go enterem. Aplikacja utworzy 5 akapitów, a w skład każdego z nich wejdzie 10 zdań. Możesz modyfikować te parametry, zmieniając wartości podane w nawiasie.
Fundamentalne pytanie i odpowiedź Google'a
Twórcy najpopularniejszej wyszukiwarki są prawdopodobnie miłośnikami cyklu „Autostopem przez Galaktykę” Douglasa Adamsa. Opisany tam superkomputer podał nietypową odpowiedź na pytanie „o życie, wszechświat i całą resztę”. Odpowiedź tę zna również Google.
Ten trik niestety nie działa w aktualnej wersji systemu Microsoftu. Jeśli jednak nadal korzystasz z Windowsa XP, możesz pobić swój rekord w układaniu pasjansa. Po uruchomieniu systemowej gry wciśnij kombinację Alt+Shift+2.
Roboty w Firefoksie
Uruchom Firefoksa i w pasku adresu wpisz about:robots. Pojawi się okno z informacjami, które początkowo brzmią uspokajająco, by na końcu zaniepokoić stwierdzeniem o planie przygotowanym przez roboty ;)
God Mode
Znana z gier funkcja zapewniająca nieśmiertelność i – zazwyczaj – nieskończoną liczbe środków do eksterminacji istnieje również w przypadku Windowsa. Aby ją uaktywnić stwórz nowy folder i nazwij go GodMode..
Zamiast GodMode możesz użyć innego ciągu znaków. Ważne, by prawidłowo podać te znajdujące się po kropce. Powstanie katalog zawierający wszystkie ustawienia systemu pogrupowane w przejrzyste kategorie. Uwaga! Nie należy uruchamiać tej funkcji w przypadku 64-bitowej wersji Windowsa Vista.
Yahoo!
Nawet jeśli nie przekonuje Cię klimat bawarskich piwiarni, sprawdź, co ciekawego przygotowali twórcy Yahoo! Wejdź na stronę Yahoo!; najprawdopodobniej otworzy się polska wersja serwisu, więc przełącz się na Yahoo.com, a następnie kliknij wykrzyknik znajdujący się na końcu logo.