Easter eggs i zaskakujące błędy w popularnych aplikacjach [TOP 10]

Easter eggs i zaskakujące błędy w popularnych aplikacjach [TOP 10]

Jakie niespodzianki przygotowali twórcy popularnych aplikacji? (Fot. FLickr/KLMircea/Lic. CC by-sa)
Jakie niespodzianki przygotowali twórcy popularnych aplikacji? (Fot. FLickr/KLMircea/Lic. CC by-sa)
Łukasz Michalik
03.10.2011 09:00, aktualizacja: 14.01.2022 12:45

Czym jest Easter Egg? Mimo świątecznych skojarzeń w przypadku aplikacji to celowo umieszczone przez twórców, zazwyczaj żartobliwe nawiązanie odnoszące się do popkultury lub faktów znanych z innych dziedzin życia. Zobacz, co ciekawego kryją w sobie programy, z których korzystasz na co dzień.

Księga Mozilli

Cytat z Księgi Mozilli
Cytat z Księgi Mozilli

Motyw apokalipsy nie ominął serii aplikacji Mozillii - znajdziemy go zarówno w zabytkowych wersjach Netscape Navigatora, edytorze NVU czy przeglądarkach Flock i Firefox. Wpisując w pasku adresu about:mozilla, otrzymamy – w zależności od wersji aplikacji – różne cytaty z fikcyjnej księgi Mozilli. W aktualnej wersji Firefoksa znajdziemy:

Mammon spał. A odrodzona Bestia potęgę swą na Ziemi budowała, a liczby jej wyznawców rosły w legiony. I przemówili poprzez Czas i plony w gorejącym ogniu poświęcone, a z przemyślnością lisią to uczynili. I tak oto nowy świat zbudowali, na obraz swój i podobieństwo, jako w świętych słowach przyrzeczone było, a o Bestii owej dzieciom swym powiadali. A gdy Mammon zbudził się, marnym jeno był naśladowcą.

Podpowiedź Google’a

Google lubi anagramy
Google lubi anagramy

Anagram to wyraz powstały przez przestawienie liter lub sylab z innego słowa. Google wydaje się pojmować jego znaczenie – po wpisaniu w formularzu wyszukiwarki słowa anagram, w podpowiedziach znajdziemy… anagram.

Matematyka według Microsoftu

Zadziwiająca matematyka Microsoftu
Zadziwiająca matematyka Microsoftu

Problemy z liczeniem miały nie tylko wczesne procesory Pentium. Microsoft również wydaje się mieć kłopoty z matematyką. W Windowsie uruchom systemowy kalkulator i wyciągnij pierwiastek z 4. Od otrzymanego wyniku odejmij 2. Hmmm…

Dev Hunter - a hidden game in Excel 2000

Niestety, z braku stosownej wersji Office’a nie mogę zweryfikować tej informacji, jednak trójwymiarowa gra ukryta w arkuszu kalkulacyjnym wydaje się ciekawym żartem twórców.

Jeśli masz Excela 2000, możesz - zamiast wypełniać danymi kolejne komórki arkusza - zagrać w wyścigi samochodowe.

Ciekawa funkcja Worda

Co potrafi edytor tekstu?
Co potrafi edytor tekstu?

Uruchom Worda i wpisz ciąg znaków =rand (5,10), zatwierdzając go enterem. Aplikacja utworzy 5 akapitów, a w skład każdego z nich wejdzie 10 zdań. Możesz modyfikować te parametry, zmieniając wartości podane w nawiasie.

Fundamentalne pytanie i odpowiedź Google'a

Google wie wszystko
Google wie wszystko

Twórcy najpopularniejszej wyszukiwarki są prawdopodobnie miłośnikami cyklu „Autostopem przez Galaktykę” Douglasa Adamsa. Opisany tam superkomputer podał nietypową odpowiedź na pytanie „o życie, wszechświat i całą resztę”. Odpowiedź tę zna również Google.

Ten trik niestety nie działa w aktualnej wersji systemu Microsoftu. Jeśli jednak nadal korzystasz z Windowsa XP, możesz pobić swój rekord w układaniu pasjansa. Po uruchomieniu systemowej gry wciśnij kombinację Alt+Shift+2.

Roboty w Firefoksie

Przesłanie od robotów
Przesłanie od robotów

Uruchom Firefoksa i w pasku adresu wpisz about:robots. Pojawi się okno z informacjami, które początkowo brzmią uspokajająco, by na końcu zaniepokoić stwierdzeniem o planie przygotowanym przez roboty ;)

God Mode

Windows i cheaty?
Windows i cheaty?

Znana z gier funkcja zapewniająca nieśmiertelność i – zazwyczaj – nieskończoną liczbe środków do eksterminacji istnieje również w przypadku Windowsa. Aby ją uaktywnić stwórz nowy folder i nazwij go GodMode..

Zamiast GodMode możesz użyć innego ciągu znaków. Ważne, by prawidłowo podać te znajdujące się po kropce. Powstanie katalog zawierający wszystkie ustawienia systemu pogrupowane w przejrzyste kategorie. Uwaga! Nie należy uruchamiać tej funkcji w przypadku 64-bitowej wersji Windowsa Vista.

Yahoo!

Niespodzianka od Yahoo!
Niespodzianka od Yahoo!

Nawet jeśli nie przekonuje Cię klimat bawarskich piwiarni, sprawdź, co ciekawego przygotowali twórcy Yahoo! Wejdź na stronę Yahoo!; najprawdopodobniej otworzy się polska wersja serwisu, więc przełącz się na Yahoo.com, a następnie kliknij wykrzyknik znajdujący się na końcu logo.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)