Echosondy dzięki którym będziesz wiedział jak złapać grubą rybę
Urządzenia do pomiaru głębokości kojarzą się nam z filmami o marynarce wojennej, gdzie na okrągłym wyświetlaczu radaru pojawiały się małe punkciki symbolizujące łodzie podwodne i wystrzeliwane przez nie torpedy. Od tego czasu technika poszła znacząco do przodu i echosondy spotykamy częściej na kutrach rybackich, gdzie służą do lokalizowania ławic, a nawet na zwyczajnych łodziach, których wędkarze używają do łowienia. Dzisiejsze echosondy można bowiem zmieścić w kieszeni.
20.09.2017 13:26
W internecie znaleźliśmy kilka interesujących urządzeń przeznaczonych do sondowania dna także pod względem znajdujących się pod powierzchnią wody ryb.
Nowoczesne echosondy pokazują profil dna na cyfrowym monitorze, choć niektóre kutry rybackie wciąż korzystają z urządzeń pokazujących dane na papierze, a to ze względu na graficzny obraz dna i identyfikację poszczególnych ławic. W żegludze śródlądowej, na rzekach i jeziorach, ogromnych ławic raczej nie spotkamy, dlatego bardziej kompaktowe urządzenie sprawdzi się o wiele lepiej. Na ekranie ryby wyglądają jak drobne łuki, które trudno rozróżnić, jednak sprzęt z funkcją Fish I.D. umożliwia zidentyfikowanie ich i wyświetlenie jako osobne ikony. Echosondy wysyłają krótkie sygnały dźwiękowe w przypadku gdy dane o głębokości gwałtownie odbiegają od normy, dzięki czemu niwelują ryzyko nieoczekiwanego wpłynięcia na mieliznę.
Przy wyborze echosondy trzeba zwrócić uwagę na dwie ważne wartości: głębokość pomiaru i szerokość stożka. Duża głębokość pomiaru przyda się szczególnie osobom wędkującym w dużych akwenach. Im szerszy stożek pomiaru tym większy obszar jesteśmy w stanie wyświetlić na ekranie, ale odbija się to kosztem czytelności mapy. Ważną funkcją echosondy jest więc możliwość rozszerzenia obrazu. Urządzenie umożliwiające kilkukrotny zoom przyda się zwłaszcza tym, którym nie wystarcza kilkucalowy wyświetlacz. Bardziej dociekliwi znajdą również różne szablony i układy strony, które można wyświetlić na podzielonym ekranie. Wiele modeli pozwala sprawdzić historię pomiarów przejść ryb do kilku minut wstecz.
Echosondy wyposażone w plotery to sprzęt przeznaczony głównie do żeglugi morskiej. Ploter to urządzenie umożliwiające kreślenie map dna morskiego. Jeśli dodamy do tego moduł GPS to otrzymamy sprzęt umożliwiający nam tworzenie interesujących nas map morskich wraz ze wszystkimi zmianami głębokości, możliwością zaznaczania ulubionych tras i robienia notatek. W dodatku wbudowane funkcje pozwalają na monitorowanie temperatury wody, termoklin, zarysu oraz twardości dna. Osoby, którym echosonda wydaje się zbyt skomplikowanym urządzeniem możemy uspokoić. System ogranicza do minimum konieczność dokonywania ręcznych ustawień pomiaru, wszystko dzieje się automatycznie.
Jak widać nowe technologie wkradają się w te dziedziny, które wydawały się nam całkowicie pozbawione elektroniki, jak choćby leniwe wędkowanie na rzece lub stawie. Dobrze jednak wiedzieć co tak naprawdę czai się w głębinach.