eGeeTouch – pokazane na CES 2015 elektroniczne zamknięcie walizki to świetny przykład zastosowania NFC

Wśród ważnych premier, przygotowanych na targi CES 2015 znajdziemy również niepozorny gadżet o nazwie eGeeTouch. Dzięki technologii NFC może ułatwić życie milionom ludzi.

eGeeTouch – pokazane na CES 2015 elektroniczne zamknięcie walizki to świetny przykład zastosowania NFC
Źródło zdjęć: © Fot. The Verge
Łukasz Michalik

06.01.2015 | aktual.: 06.01.2015 08:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lubię, gdy jakaś technologia opuszcza swoją niszę i przestaje być jedynie zabawką geeków. Gdy zamiast być obiektem zainteresowania blogerów i czytelników serwisów takich, jak Gadżetomania, staje się przede wszystkim przydatnym narzędziem, ułatwiającym życie zupełnie niezainteresowanych nią ludzi.

Wśród pierwszych zapowiedzi i prezentacji na rozpoczynających się targach CES 2015 nie brakuje efektownego sprzętu znanych producentów. Moją uwagę zwrócił jednak dość niepozorny gadżet - zamek do walizek eGeeTouch, w praktyczny sposób wykorzystujący technologię NFC.

World's-1st eGeeTouch® Smart Luggage Lock

Znana technologia, nowe zastosowanie

Z technicznego punktu widzenia całość wydaje się dość banalna – chyba każdy z nas zetknął się z walizkami, których suwak można unieruchomić za pomocą blokady otwieranej kluczem lub szyfrem. Podobną funkcję pełni eGeeTouch. Różnica polega na tym, że zamiast kręcić kółkami ustawiając właściwą kombinację cyfr, wystarczy zbliżyć do walizki telefon lub breloczek z NFC.

Wbudowany w odporną na działanie wody blokadę akumulator ma zapewnić do trzech lat działania, a w razie potrzeby można go doładować za pomocą kabla USB, W ostateczności - gdy akumulator będzie rozładowany albo nie będziemy mieć przy sobie breloczka ani telefonu, otworzymy blokadę również tradycyjnie, zwykłym kluczem.

Zamknięcie TSA

Zamknięcie zostało również wyposażone w uniwersalny zamek TSA, umożliwiający otwarcie walizki przez posiadających odpowiedni, uniwersalny klucz celników. To ważna zaleta – chroni zamknięcie naszego bagażu przed zniszczeniem przez osoby, które mają prawo np. przeciąć zwykłą kłódkę, aby sprawdzić, co przewozimy. Zgodny z tym standardem sprzęt poznacie po logo z czterech czerwonych rombów.

Fot. Engadget
Fot. Engadget

Od strony technicznej nie ma tam niczego, czego byśmy już nie znali. Ale według mnie ważny jest fakt zastosowania NFC w taki sposób, że technologia ta jest w stanie ułatwić życie każdemu – nawet ludziom, którzy raczej nie mają o niej pojęcia. To przykład, że NFC zaczyna wychodzić ze swojej niszy, stając się standardem, który działa wokół nas, choć wcale tego nie zauważamy. Ale zauważylibyśmy, gdyby go nagle zabrakło.

Walizki z elektronicznym zamknięciem

Warto również zauważyć, w jaki sposób producent eGeeTouch stara się wprowadzić swój produkt na rynek. Choć w ofercie firmy znajdują się niewielkie kłódki, które można dołączyć do starego bagażu, to eGeeTouch ma także ofertę zamknięć, przeznaczonych dla producentów walizek.

Z ich punktu widzenia to też całkiem niezłe rozwiązanie: zyskują przecież coś wyjątkowego, co – jako wyjątkowy dodatek – będzie mogło podnieść atrakcyjność walizkowej oferty. Przygotowane na CES 2015 zamknięcia mają być dostępne na rynku w cenie 25 – 30 dolarów.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów Ubergizmo, Small Business Trends i The Verge.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.