Ekogroszek zniknie ze sprzedaży. To decyzja resortu klimatu

Węgiel
Węgiel
Źródło zdjęć: © Unsplash

21.09.2021 07:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Resort klimatu zaostrza normy dotyczące sprzedawanego na terenie Polski węgla. Wśród zaproponowanych rozwiązań, poza zmniejszeniem udziału siarki i popiołu w jego składzie, pojawiła się propozycja zmiany nazewnictwa. Ekogroszek idzie w zapomnienie.

Ekogroszek i ekomiał znikną ze sklepowych półek. Taką propozycję złożył resort klimatu. Jak donosi serwis bankier.pl, zgodnie z prawem, minister właściwy ds. energii, minister właściwy ds. klimatu i minister właściwy ds. gospodarki mogą dokonać przeglądu przepisów dotyczących norm jakościowych paliw stałych. Ostatni raz ustalano je we wrześniu 2018 roku.

Według najnowszej propozycji zmniejszona zostanie dopuszczalna ilość siarki w sprzedawanym węglu z 1,7 proc. do 1,2 proc. i z 1,2 proc. do 1 proc. Ponadto wdrożone zostaną zmiany dotyczące akceptowalnej zawartości popiołu w węglu. Zredukowana zostanie ona z 14 proc. do 12 proc.

W przypadku siarki zmiany te argumentuje się chęcią redukcji emisji szkodliwych pyłów. Jeśli zaś chodzi o popiół - im mniej go w paliwie, tym większa jest jego kaloryczność, czyli trzeba spalić go mniej, by uzyskać tyle samo ciepła.

Ekogroszek i ekomiał znikają ze sklepów

Ekogroszek będzie mógł mieć wilgotność na poziomie maksymalnym 11 proc., a zawartość popiołu między 2 a 7 proc. Ponadto wartość opałowa tego typu paliwa musi być na poziomie co najmniej 27 MJ/kg.

Co ważne, ze sklepów i składów znikną nazwy "ekogroszek" i "ekomiał". Zamiast tego używać będziemy nazw "groszek III" i "paliwo drobne". Wynika to z tego, że zdaniem władz przedrostek "eko-" wprowadza klientów w błąd, sugerując, że mają do czynienia z produktem ekologicznym.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (137)