Ekologiczna solarna łódź

Carolin Dissmann, Tibor Bartholomä, Daniel Boos i Andreas Schwab zaprojektowali Solar Proa, która jest samowystarczalną łodzią czerpiącą energię z promieni słonecznych.

Ekologiczna solarna łódź
Marcin Krzewicki

Carolin Dissmann, Tibor Bartholomä, Daniel Boos i Andreas Schwab zaprojektowali Solar Proa, która jest samowystarczalną łodzią czerpiącą energię z promieni słonecznych.

Obraz

Spojrzenie od tyłu konstrukcji ukazuje jej asymetrię i krzywizny. Dzięki temu możliwe było zainstalowanie paneli fotowoltaicznych zajmujących powierzchnię 14,5 m².

Obraz

Pokryte panelami słonecznymi zadaszenie może być opuszczone do wysokości pokładu. Pozwala to na uzyskanie jednej, płaskiej powierzchni wytwarzającej energię elektryczną. Przed rejsem warto pozostawić katamaran w takim ułożeniu. Górna pokrywa nie będzie wtedy rzucała cienia na jakąkolwiek część instalacji. Ostatecznym rezultatem będzie maksymalna wydajność i krótszy czas ładowania.

Nagły brak energii można uzupełnić poprzez gniazdko sieciowe 230V. W wyposażeniu znajdują się również energooszczędne oświetlenie LED, które minimalizuje obciążenie paneli słonecznych. Materiały z jakich wykonano konstrukcję to głównie włókno węglowe i anodowane aluminium. Maksymalna prędkość tej łódeczki wynosi 6,59 węzłów (12,21 km/h)

solar-proa
solar-proa

Moim zdaniem jest to świetny projekt mający na uwadze nie tylko ochronę środowiska, ale także komfort użytkowników. Krótki rejs po jeziorze lub zalewie może być pozbawiony warkotu silnika często zagłuszającego rozmowę. Plażowicze znajdujący się blisko trasy naszej wycieczki też będą mogli poczuć ulgę i błogą ciszę. Osobiście bardzo lubię tradycyjne manualne rozwiązania w postaci wioseł. Z drugiej strony odrobinę dłuższa wyprawa może dać się we znaki mięśniom i stawom niedoświadczonym wioślarzom.

Katamaran Solar Proa z powodzeniem mógłby być obecny w wypożyczalniach sprzętu wodnego w kurortach wypoczynkowych. Ciekawe tylko ile taka łódeczka będzie kosztować i czy będzie się to wszystko opłacało. Myślę, że powinno. Pod warunkiem, że kadłub zostanie wykonany w tradycyjny sposób.

źródło: Ecofriend

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.