Ekologiczna solarna łódź

Ekologiczna solarna łódź
Marcin Krzewicki

17.11.2009 10:00

Carolin Dissmann, Tibor Bartholomä, Daniel Boos i Andreas Schwab zaprojektowali Solar Proa, która jest samowystarczalną łodzią czerpiącą energię z promieni słonecznych.

Carolin Dissmann, Tibor Bartholomä, Daniel Boos i Andreas Schwab zaprojektowali Solar Proa, która jest samowystarczalną łodzią czerpiącą energię z promieni słonecznych.

Obraz

Spojrzenie od tyłu konstrukcji ukazuje jej asymetrię i krzywizny. Dzięki temu możliwe było zainstalowanie paneli fotowoltaicznych zajmujących powierzchnię 14,5 m².

Obraz

Pokryte panelami słonecznymi zadaszenie może być opuszczone do wysokości pokładu. Pozwala to na uzyskanie jednej, płaskiej powierzchni wytwarzającej energię elektryczną. Przed rejsem warto pozostawić katamaran w takim ułożeniu. Górna pokrywa nie będzie wtedy rzucała cienia na jakąkolwiek część instalacji. Ostatecznym rezultatem będzie maksymalna wydajność i krótszy czas ładowania.

Nagły brak energii można uzupełnić poprzez gniazdko sieciowe 230V. W wyposażeniu znajdują się również energooszczędne oświetlenie LED, które minimalizuje obciążenie paneli słonecznych. Materiały z jakich wykonano konstrukcję to głównie włókno węglowe i anodowane aluminium. Maksymalna prędkość tej łódeczki wynosi 6,59 węzłów (12,21 km/h)

solar-proa
solar-proa

Moim zdaniem jest to świetny projekt mający na uwadze nie tylko ochronę środowiska, ale także komfort użytkowników. Krótki rejs po jeziorze lub zalewie może być pozbawiony warkotu silnika często zagłuszającego rozmowę. Plażowicze znajdujący się blisko trasy naszej wycieczki też będą mogli poczuć ulgę i błogą ciszę. Osobiście bardzo lubię tradycyjne manualne rozwiązania w postaci wioseł. Z drugiej strony odrobinę dłuższa wyprawa może dać się we znaki mięśniom i stawom niedoświadczonym wioślarzom.

Katamaran Solar Proa z powodzeniem mógłby być obecny w wypożyczalniach sprzętu wodnego w kurortach wypoczynkowych. Ciekawe tylko ile taka łódeczka będzie kosztować i czy będzie się to wszystko opłacało. Myślę, że powinno. Pod warunkiem, że kadłub zostanie wykonany w tradycyjny sposób.

źródło: Ecofriend

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)