Ekran LG - dobry na słoneczne dni

Ekran LG - dobry na słoneczne dni23.12.2008 08:00
Ekran LG - dobry na słoneczne dni
Arkadiusz Gabrysiak

LG zaprezentowało prototypowy ekran LCD, który ma być o wiele lepiej widoczny na zewnątrz - nawet w promieniach słońca.

LG zaprezentowało prototypowy ekran LCD, który ma być o wiele lepiej widoczny na zewnątrz - nawet w promieniach słońca.

Rozwiązanie skierowane jest na razie głównie do notebooków, jednak kiedy LG zdecyduje się pokazać wersję produkcyjną na pewno ta technologia znajdzie także zastosowanie w telefonach komórkowych czy nawigacjach samochodowych.

Tymczasem prototypem jest 14,1 calowa matryca LCD mieszcząca się właśnie w notebooku. Całość opiera się na prostej zasadzie, która za pewne taka prosta od strony technicznej nie jest. Póki co wiadomo, że ekran może pracować w dwóch trybach. W normalnym stosowanym przy używaniu laptopa wewnątrz pomieszczenia, gdzie ekran podświetlany jest w tradycyjny sposób jak większość dzisiejszych matryc.

Prototypowe rozwiązanie zaczyna się gdy przełączymy na tryb, który używany ma być na dworze. Wtedy zużycie energii przez matrycę spada o 75%, gdyż ekran podświetlany jest wtedy promieniami słonecznymi, które odbijają się od lustrzanej powierzchni znajdującej się tuż za matrycą.

Nowe rozwiązanie powoduje wzrost kontrastu ekranu widzianego w promieniach słońca. Nadal nie jest to dużo, bo tylko 9:1, jednak biorąc pod uwagę, że dzisiejsze matryce notebooków w promieniach słońca mają kontrast na poziomie 2:1 lub 3:1, jest to już jakieś osiągnięcie. Dodatkowym plusem jest mniejsze zużycie energii, a tym samym wydłużenie czasu pracy na baterii.

LG planuje zademonstrować prototypową matrycę na zbliżających się targach CES. Wtedy zapewne zdradzone zostanie więcej szczegółów na temat tego ekranu.

Źródło: Slashgear

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)