Ekspres do kawy niejedno ma imię. W poszukiwaniu egzemplarza idealnego

Ekspres do kawy niejedno ma imię. W poszukiwaniu egzemplarza idealnego

Ekspres może naszykować dokładnie taką kawę, o jakiej myślimy
Ekspres może naszykować dokładnie taką kawę, o jakiej myślimy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Karolina Kowasz
01.01.2022 12:16

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez kubka porządnej kawy. W tym przypadku ekspres do kawy jest nie lada ułatwieniem i znacząco przyspiesza proces jej przygotowania. Problemem może być jednak wybór konkretnego modelu urządzenia.

Zanim jednak przystąpimy do wyboru modelu, koniecznie będzie zastanowienie się, jaki ekspres najlepiej spełni nasze wymagania. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu i chcemy maksymalnie ułatwić sobie proces parzenia, może nam się sprawdzić maszyna na kapsułki. Gdy jednak wolimy sami wybrać ziarna, z których zostanie zaparzona nasza kawa, niezbędny będzie ekspres przelewowy lub automatyczny.

Ekspres na kapsułki

Wybór ekspresu na kapsułki należy rozpocząć od sprawdzenia jakie rodzaje napoju oferuje producent danego modelu. Zależnie od firmy, maszyna może zaparzyć nam kilka rodzajów kawy, jednak niektóre z nich dają możliwość przygotowania takich napojów jak herbaty owocowe czy kakao.

Wiedząc, jakie mamy możliwości możemy przystąpić do właściwego wyboru. Jednymi z tańszych modeli jest seria ekspresów TCHIBO Cafissimo, których cena zaczyna się od 150 złotych. Kapsułki do tego modelu możemy zakupić w paczkach po 10, 30, 80, 96 lub 120 sztuk. Przeciętna cena najmniejszego opakowania oscyluje wokół ceny 20 złotych.

Za niewiele większą kwotę, około 200-250 złotych możemy zakupić za to jeden z ekspresów serii Nespresso, np. Inissia EN80.B. Podobnie jak w przypadku Cafissimo, tak i tutaj 10 kapsułek kosztuje około 20 złotych. Producent pozwala je także kupować na sztuki, a niektóre edycje specjalne dostępne są tylko w opakowaniach po 7 kapsułek.

Ekspres przelewowy

W przypadku ekspresów przelewowych, dobrze jest skupić się na modelach, które posiadają już wbudowany młynek do kawy. Pozwoli nam to zaoszczędzić sporo czasu rano, gdy śpieszymy się do pracy i chcemy jak najszybciej wypić kubek ciepłej kawy. Co prawda ceny urządzeń z wbudowanym młynkiem zaczynają się dopiero od kilkuset złotych, jednak szybko docenimy oszczędność czasu, jaką zapewni nam ten ostatni.

Jednym z tańszych modeli, który powinien sprawdzić się w każdej kuchni, może być AMICA CD4011 pozwalająca zaparzyć 6 filiżanek kawy do jednego dzbanka. Urządzenie posiada także wyjmowany pojemnik na wodę, co pozwala na jego łatwiejsze zachowanie w czystości. Maszyna pozwala zaparzyć kawę zarówno z kawy ziarnistej, jak i uprzednio zmielonej oraz kosztuje około 470 złotych.

Ekspres automatyczny

Najdroższą kategorię stanowią ekspresy elektryczne, które pozwalają przygotować jedną, maksymalnie dwie filiżanki kawy jednocześnie. Posiadają jednak najwięcej funkcji umożliwiających spersonalizowanie napoju. Wybrane modele mogą także samodzielnie pobierać mleko ze zbiornika lub posiadają opcję jego spieniania.

Tanim zakupem, za około 1400 złotych, w tej kategorii może być model MELITTA Solo Pure E950-666. Co ważne, ekspres pozwala na jednoczesne zaparzenie dwóch kaw. W porównaniu z konkurencją, ten model zajmuje bardzo mało miejsca, więc zmieści się nawet w kompaktowej kuchni.

Ciekawszą, ale droższą opcją (około 2000 złotych) jest za to NIVONA CafeRomatica 660. Model pozwala na zaparzenie kawy zarówno z całych ziaren, jak i tych już uprzednio zmielonych. Zajmuje także stosunkowo mało miejsca i umożliwia spienianie mleka, jeżeli jesteśmy fanami kawy z tym dodatkiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)