Elektroniczny cmentarz – Miejsce gdzie kończą gadżety

Jedno z najbardziej toksycznych miejsc na świecie to miasto w Chinach. Trafia do niego sprzęt elektroniczny z całego USA. Oczywiście nielegalnie. Ekipa programu 60 minut przygotowała reportaż ujawniający kulisy tej śmierdzącej (dosłownie) sprawy.

Marek Maruszczak

[/url]

Jedno z najbardziej toksycznych miejsc na świecie to miasto w Chinach. Trafia do niego sprzęt elektroniczny z całego USA. Oczywiście nielegalnie. Ekipa programu 60 minut przygotowała reportaż ujawniający kulisy tej śmierdzącej (dosłownie) sprawy.

Jak myślicie, co dzieje się ze starymi monitorami, telefonami komórkowymi i innymi nieużywanymi gadżetami? W teorii powinny być poddane recyklingowi, aby odzyskać cenne metale. No i są tylko nie w taki sposób, jaki obiecują firmy zajmujące się przetwarzaniem elektronicznych odpadów. Przynajmniej nie w USA.

Pod przykrywką legalnej działalności gadżety zostają wysłane w kontenerach do Chin. W mieście-wysypisku są poddawane czemuś w rodzaju recyklingu. Proces odzyskiwania np. złota i rtęci odbywa się w okropnych warunkach. Dzieci bawią się w rzece popiołów, a dorośli przetapiają stare podzespoły nad ogniskami w beczkach.

Nie można bezpiecznie pić wody, ani nawet oddychać. Miasto posiada jeden z największych wskaźników zachorowań na raka na świecie.

Wszystkim tym rządzi mafia przedsiębiorców w porozumieniu z władzami.

Warto zainteresować się, co dzieje się z gadżetami, którymi już się znudziliśmy.

Źródło: makezine

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.