Elon Musk radzi Europie. Mówi o energii jądrowej

Elon Musk radzi Europie. Mówi o energii jądrowej

Elon Musk
Elon Musk
Źródło zdjęć: © Getty Images | Andrew Harrer
Karolina Modzelewska
07.03.2022 17:04, aktualizacja: 07.03.2022 19:55

Elon Musk, CEO Tesli i SpaceX, wdał się w żywą dyskusję na temat powrotu do energii jądrowej na Twitterze. Jeden z najbogatszych ludzi świata uważa, że Europa powinna postawić na energię jądrową oraz "ponownie uruchomić nieaktywne elektrownie jądrowe i zwiększyć moc istniejących". Zdaniem Muska ma to "krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego.

Elon Musk zabrał głos w sprawie energii jądrowej. Jego wpisy zamieszczone na Twitterze mają związek z inwazją Rosji na Ukrainę oraz sytuacją energetyczną Europy. Miliarder uważa, że Europa powinna iść w jej kierunku, aby uniezależnić się od energii z Rosji.

Elon Musk mówi o energii jądrowej

Zdaniem CEO Tesli i SpaceX energetyka jądrowa jest bezpiecznymi i bezemisyjnym źródłem energii. Dodatkowo nie ma tak negatywnego wpływu na środowisko i globalne ocieplenie, jak spalanie paliw kopalnianych.

Elon Musk odniósł się również do obaw ludzi związanych ze szkodliwym promieniowaniem. Zaproponował nawet, że uda się we wskazaną lokalizację i zje jedzenie uprawiane niedaleko elektrowni na wizji, tak jak zrobił to podczas wizyty w Fukushimie. W ten sposób chce udowodnić, że "ryzyko związane z promieniowaniem jest dużo, dużo niższe, niż większość ludzi sądzi".

Serwis Interesting Engineering zauważył, że kraje takie jak Chiny, Rosja i Indie budują nowe elektrownie jądrowe, podczas gdy kraje europejskie odchodzą od nich. Przykładem mogą być Niemcy, które planują zamknąć sześć działających elektrowni do końca 2022 roku. Podobne decyzje związane z rezygnacją z energii jądrowej można zaobserwować w przypadku Belgii, Hiszpanii czy Szwajcarii.

Elon Musk nie jest jedynym miliarderem, który opowiada się za energią jądrową. W podobny sposób podchodzi do niej Bill Gates, którego firma Terra Power tworzy nowe rodzaje reaktorów jądrowych. Stawia na nią również NASA, która w przyszłości chce zasilać nią księżycowe bazy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie