Elon Musk znów zaskakuje. Chce zbudować miasto na szczycie wulkanu?
Szef SpaceX Elon Musk słynie z nietuzinkowych pomysłów. Tym razem jego firma przedstawiła projekt pozaziemskiej kolonii, która – według sugestii zawartej w niedawno zaprezentowanej animacji – mogłaby powstać w kraterze marsjańskiego Olympus Mons – największego wulkanu w Układzie Słonecznym.
Olympus Mons jest wygasłym wulkanem tarczowym, który wznosi się na ok. 21 km ponad średnią powierzchnię Marsa oraz 25-27 km nad pobliską równiną. To wszystko czyni z niego najwyższą górę w Układzie Słonecznym.
Kolonizacja Marsa
Na animacji zaprezentowanej 11 lutego na YouTube przez firmę SpaceX możemy zobaczyć rakietę Starship zmierzającą w kierunku Czerwonej Planety. Na jednym z ujęć pojazd ląduje na zurbanizowanym obszarze, który znajduje się w miejscu przypominającym wnętrze krateru. Chociaż Elon Musk nie potwierdził, że wybierze tę lokalizację na budowę pierwszej marsjańskiej kolonii, to ostatnie nagranie może sugerować, iż bierze ją pod uwagę.
Na czwartkowej konferencji (10 lutego), która odbyła się w kosmodromie SpaceX w Boca Chica w Teksasie, Musk poinformował, że jego firma może otrzymać w marcu zgodę od Amerykańskiej Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA). Jest to niezbędne, aby statek mógł wystartować. FAA prowadzi obecnie postępowanie, które ma ocenić czy starty rakiet z kosmodromu w Boca Chica wpłyną na środowisko naturalne.
Jeśli regulator wyda pozytywną opinię, start Starhip odbędzie się prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Musk podkreślił, że jest "wysoce pewny", iż rakieta znajdzie się na orbicie jeszcze w tym roku. Dodał, że Starhip zabierze w przyszłości ludzi na Marsa, gdzie będzie można zakładać kolonie.
Chociaż nie wiadomo, czy pozaziemska metropolia powstanie ostatecznie na szczycie Olympus Mons, wydaje się on korzystnym miejscem do realizacji takiego przedsięwzięcia. Zdaniem specjalistów rakiety wylatujące z kolonii leżącej na tak dużej wysokości będą zużywać mniej paliwa. Ogromny wulkan może ponadto zaopatrzyć mieszkańców w darmową energię cieplną, jeśli zrobi się w nim odpowiednie odwierty.