Railgun GR‑1 Anvil. Ręczna broń elektromagnetyczna. Pokazał co potrafi
Railgun, nazywany także działem szynowym lub elektromagnetycznym, jest rodzajem artyleryjskiej broni kinetycznej. Chociaż ta technologia od dawna wzbudza zainteresowanie wojska, niewielki ręczny railgun trafił jak dotąd tylko na rynek cywilny. Możliwości tej broni zaprezentował niedawno amerykański ekspert od ręcznej broni palnej Ian McCollum.
13.02.2022 | aktual.: 14.02.2022 11:36
W railgun pocisk jest wypychany przez pole magnetyczne z ogromną prędkością sięgającą nawet Mach 8 (ok. 9800 km/h). Ze względu na swoje możliwości oraz niskie koszty użytkowania (pociski do nich mogą być małe i tanie), nazywa się je bronią przyszłości. Dużą zaletą railgun jest fakt, że nawet niewielki pocisk – jak pisał Łukasz Michalik – może się rozpędzić bardzo dużą energię kinetyczną, niszcząc różne cele bezpośrednim uderzeniem.
Railgun GR-1 Anvil
Jakiś czas temu na rynek komercyjny trafił ręczny Railgun GR-1 (Gauss Rifle 1) Anvil. Broń została opracowana przez firmę Arcflash Labs założoną przez byłych amerykańskich wojskowych. GR-1 można nabyć za 3375 dolarów, czyli ok. 13, 6 tys. złotych. Ważący 10 kg railgun jest zasilany 25-watowym akumulatorem litowo-jonowym.
Na kanale Forgoten Weapons na YouTube pojawiło się nagranie, na którym amerykański ekspert od ręcznej broni palnej Ian McCollum omawia cechy GR-1 oraz prezentuje na strzelnicy jego możliwości. Po raz pierwszy ręczny railgun pojawił się w przedsprzedaży w sierpniu 2021 r. i został opisany jako "pierwszy i jedyny na świecie ręczny karabin Gauss".
ArcFlash Labs' GR-1 Anvil Portable Gauss Rifle
McCollum zwraca jednak uwagę, że termin "karabin" może być w tym przypadku mylący, gdyż w przeciwieństwie do broni tego rodzaju GR-1 jest gładkolufowy. Magazynek ręcznego railguna mieści 10 pocisków. Według serwisu The War Zone, broń jest w stanie rozpędzić taki pocisk do 75 metrów na sekundę.
Na strzelnicy McCollum demonstruje działanie GR-1, strzelając z niego przy różnych poziomach naładowania. Ręczny railgun jest wyjątkowo cichy, a pocisk może być z niego wystrzeliwany co 3 sekundy. Zaleca się, by nie używać GR-1 w promieniu 50 stóp (ok. 15 m) od osób z rozrusznikiem serca lub innymi równie czułymi urządzeniami medycznymi.