Energia geotermalna w Polsce. Naukowcy chcą z niej korzystać
Polscy naukowcy chcą, by energia geotermalna w naszym kraju była skuteczniej wykorzystywana. Ich badania dotyczą między innymi wykorzystania dwutlenku węgla jako nośnika energii ukrytej na dużych głębokościach.
Naukowcy AGH w Krakowie pracują nad skuteczniejszym wykorzystywaniem energii geotermalnej. Jak donosi serwis naukawpolsce.pl, polscy badacze chcą zająć się między innymi kwestią wykorzystania dwutlenku węgla w charakterze nośnika energii znajdującej się na takich głębokościach, na których brakuje wody.
Dr hab. Anna Sowiżdżał, profesor na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, zastępca kierownika Katedry Surowców Energetycznych i kierownik grupy badawczej Odnawialne Źródła Energii tłumaczyła, czym jest energia geotermalna. Podkreśliła, że może być ona skumulowana w systemach hydrotermalnych lub petrotermalnych.
Systemy hydrotermalne są związane z wodami, które wypełniają pustki, pory lub szczeliny skalne. To właśnie woda pełni w nich rolę nośnika energii. Inaczej ma się rzecz w przypadku systemów petrotermalnych.
- Systemy petrotermalne związane są ze skałami suchymi, bądź prawie suchymi. Skały te nie zawierają wystarczającej ilości wody, która mogłaby być nośnikiem energii na powierzchnię - mówiła Anna Sowiżdżał.
Aby móc pozyskać energię z systemu petrotermalnego, konieczne jest wtłoczenie tam odpowiedniego medium. Zazwyczaj jest to woda. Naukowcy z AGH badają możliwość wykorzystania w tym celu dwutlenku węgla.
Poza możliwością pozyskiwania energii, tego typu technologia może pomóc w pozbywaniu się dwutlenku węgla. Jak mówi Anna Sowiżdżał - po wtłoczeniu dwutlenku węgla do zbiornika, jego część pozostanie w tym miejscu, a reszta po odebraniu energii zostanie wydobyta na powierzchnie.
W Polsce obecnie nie funkcjonują instalacje wspomaganych systemów geotermalnych (EGS), które pozwoliłyby wykorzystać zasoby petrotermalne. Być może dzięki badaniom naukowców z AGH uda się wystartować z programem pilotażowym.
Jak przedstawiono w serii Atlasów geotermalnych Polski, energię geotermalną w naszym kraju można by pozyskiwać w kilku rejonach. Chodzi tu o Niż Polski, Zapadlisko Przedkarpackie czy same Karpaty.
Badania są prowadzone w ramach projektu EnerGizerS. Realizowany jest on w ramach konkursu polsko-norweskich projektów badawczych POLNOR 2019. Za finansowanie badań odpowiada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).