EXACTO - kierowany pocisk do broni palnej. Wynalazek DARPA to spełniony sen snajperów

Celny strzał do ruchomego, oddalonego celu? Żaden problem! To, co do niedawna wymagało wiedzy, umiejętności i długotrwałego treningu, staje się prostsze dzięki technologii. DARPA opracowała pocisk do karabinów wyborowych, który w czasie lotu może zmieniać swoją trajektorię.

EXACTO - kierowany pocisk do broni palnej. Wynalazek DARPA to spełniony sen snajperów
Łukasz Michalik

13.07.2014 | aktual.: 10.03.2022 11:07

Strzelać każdy może

Zastanawialiście się kiedyś, jak to się stało, że broń palna wyparła z pół bitew znane od tysiącleci łuki? Przez długie lata była przecież od nich znacznie mniej skuteczna – miała mniejszy zasięg, gorszą celność a do tego była niezwykle wrażliwa na warunki atmosferyczne. Spotkałem się z ciekawą teorią, która próbuje wytłumaczyć ten fenomen.

Zgodnie z nią, broń palna miała tylko jedną, ale za to decydującą przewagę. O ile wyszkolenie łucznika wymagało długiego czasu, to prymitywne rusznice, jakie pojawiły się w Europie w XIV wieku, mogły być obsługiwane przez ludzi bez czasochłonnego przeszkolenia.

Zasada ta pozostaje częściowo aktualna również współcześnie – wystarczy spojrzeć na nieskalane myślą facjaty z policyjnych zdjęć, by zrozumieć, że nie trzeba żadnych umiejętności, aby trafić cel odległy o kilka kroków.

Im dalej, tym trudniej

Problem pojawia się przy większych odległościach. Choć rekordziści, jak choćby anonimowy australijski żołnierz z 2nd Commando Regiment, są w stanie trafić w cel odległy o 2815 metrów, to zasięg skutecznego ognia jest zazwyczaj – również w przypadku snajperów i strzelców wyborowych – znacznie mniejszy.

EXACTO
EXACTO© Fot. DARPA

Z pomocą przychodzi jednak technologia. Już dwa lata temu w artykule "Żołnierze też lubią gadżety. Snajperzy dostaną pocisk kierowany laserowo" pisaliśmy o pociskach, opracowanych w zarządzanym przez Lockheeda ośrodku badawczym Sandia National Laboratories. Skonstruowane tam pociski nie obracały się w czasie lotu – były stabilizowane za pomocą czterech lotek i naprowadzane podobnie, jak niektóre rakiety i bomby - za pomocą odbitej od celu wiązki lasera.

Pocisk dla snajperów

Obecnie DARPA zaproponowała bliższe praktycznemu zastosowaniu rozwiązanie. Jest nim pocisk przeznaczony do wielkokalibrowych karabinów wyborowych kalibru 12,7 mm. Pocisk, opracowany w ramach programu EXACTO (Extreme Accuracy Tasked Ordnance) jest w stanie w czasie lotu zmieniać swoją trajektorię, co można zobaczyć na poniższym filmie:

EXACTO Demonstrates First-Ever Guided .50-Caliber Bullets

Technologia zapewnia przewagę

Choć wynalazek DARPA został przez media okrzyknięty kierowanym pociskiem karabinowym, to warto pamiętać, że jest to określenie nieco na wyrost. Jak wynika z udostępnionych przez DARPA informacji pocisk nie zwalnia strzelca z prawidłowego celowania. Dzięki zastosowaniu specjalnego celownika jest jednak w stanie w czasie rzeczywistym korygować swoją trajektorię, reagując na niespodziewane, nieuwzględnione przez strzelca czynniki, czyli np. silniejszy podmuch wiatru.

W praktyce ma to zapewnić prowadzenie celnego ognia na dalszych dystansach, zwiększyć bezpieczeństwo strzelca oraz umożliwić mu szybsze wejście do akcji. Dodatkowym atutem jest zwiększenie celności ognia prowadzonego z ruchomych platform, jak pojazdy czy śmigłowce.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów DARPA, Defence24, Geek i Defense Update.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.