Eyes-On Glasses – rozszerzona rzeczywistość na coś się przydaje. W końcu!

Do czego może przydać się rozszerzona rzeczywistość? Teoretycznie zastosowań jest bez liku, ale w praktyce niebywałe możliwości naszych cudownych smartfonów bardzo często służą jedynie do najprostszej rozrywki. Tymczasem pojawił się wynalazek – okulary Eyes-On Glasses - który moim zdaniem naprawdę może sprawić, że świat będzie odrobinę lepszy.

Eyes-On Glasses
Eyes-On Glasses
Łukasz Michalik

30.11.2013 18:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdy każdego dnia przeglądam technologiczne newsy to – cytując znanego, polskiego rysownika – często mam wrażenie, że serwisami informacyjnymi po raz kolejny wstrząsnęła seria wydarzeń bez znaczenia.

Nowe modele gadżetów czy nawet kolejne wydania przeglądarek nierzadko opisywane są jako coś przełomowego, czego świetnym przykładem może być choćby gorączka, jaka towarzyszyła pierwszemu filmowi zarejestrowanemu za pomocą Google Glass – zwykły film, nakręcony przymocowaną do głowy kamerą stał się tematem niezliczonych artykułów, rozważań i analiz.

Eyes-On Glasses
Eyes-On Glasses

Wśród tych kreowanych nieraz na siłę przełomów, rewelacji i sensacji czasem trafi się jednak perełka. Według mnie jest nią sprzęt o nazwie Eyes-On Glasses, stworzony dzięki współpracy Epsona z firmą Evena Medical. Ten gadżet rzeczywiście może coś zmienić w naszym życiu. A przynajmniej w życiu osób, które z różnych przyczyn korzystają z opieki medycznej.

Eyes-On Glasses na pierwszy rzut oka wyglądają jak kolejny klon Google Glass. Dzięki nim pielęgniarka, podchodząc do pacjenta będzie mogła zobaczyć – w czasie rzeczywistym – trójwymiarowy, naniesiony na ciało pacjenta, obraz jego układu krwionośnego.

Dzięki temu radykalnie wzrośnie szansa, że pobierając krew lub podając kroplówkę wkłuje się w żyłę za pierwszym razem. Banał? Wbrew pozorom nie – jak wynika z badań przeprowadzonych w amerykańskich szpitalach, 40 procent takich wkłuć trafia poza żyłę. Nawet, jeśli polskie pielęgniarki są lepiej przeszkolone i radzą sobie z zabiegami sprawniej, niż ich amerykańskie koleżanki, to problem z pewnością występuje.

Evena Medical

Choć już wcześniej istniały urządzenia o podobnym działaniu, to jednak były znacznie mniej praktyczne – aby zobaczyć układ krwionośny trzeba było przyłożyć np. do ręki pacjenta sprzęt, przypominający duży tablet.

Okulary są znacznie wygodniejsze, a do tego – za sprawą modułów Bluetooth, 3G i WiFi pozwalają przesłać widziany obraz, dzięki czemu możliwa jest natychmiastowa konsultacja np. z przebywającym w innym budynku lekarzem. Co wiecej, okulary pozwalają na nagrywanie filmów i robienie zdjęc, co pozwoli na dokumentowanie zabiegów.

Pierwsze egzemplarze Eyes-On Glasses mają pojawić się na rynku na początku 2014 roku. Sądzę, że nikt z nas nie narzekałby, gdyby niebawem trafiły również do polskich szpitali.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.