Facebook nie podbił całego świata. Poznaj kraje, w których nie jest najpopularniejszy

Facebook, który zdominował światowe rankingi, nie zawsze sprawdza się na rynkach lokalnych. Poznaj kraje, w których serwis Marka Zuckerberga wciąż nie może sprostać konkurencji. Do niedawna była wśród nich również Polska.

Kiedy Mark Zuckerberg pokona ostatnich konkurentów? (Fot. Flickr/Robert Scoble/Lic. CC by)
Kiedy Mark Zuckerberg pokona ostatnich konkurentów? (Fot. Flickr/Robert Scoble/Lic. CC by)
Łukasz Michalik

Facebook, który zdominował światowe rankingi, nie zawsze sprawdza się na rynkach lokalnych. Poznaj kraje, w których serwis Marka Zuckerberga wciąż nie może sprostać konkurencji. Do niedawna była wśród nich również Polska.

Serwis comScore opublikował ciekawy raport, dotyczący stanu branży serwisów społecznościowych na świecie. Choć globalna dominacja Facebooka jest bezdyskusyjna, wciąż jeszcze są – niczym w komiksie o Gallu Asteriksie – enklawy, w których serwis Marka Zuckerberga nie może się przebić.

Brazylia - Orkut

Mało znany w Polsce serwis to przykład, że to, czego wielkie firmy nie potrafią zrealizować w ramach dużych projektów, może się udać ich pracownikom. Orkut to niezależny projekt jednego z pracowników Google'a.

Choć nie zdobył wielkiej popularności na całym świecie, trzyma się mocno w krajach Ameryki Południowej. 60 proc. spośród 66 mln użytkowników Orkuta to Brazylijczycy.

Japonia - Twitter

W Kraju Kwitnącej Wiśni Facebook przegrywa z innym, globalnym serwisem. Japończycy wolą Twttera.

Rosja - Odnoklassniki i vKontakte

vKontakte.ru
vKontakte.ru

Rosyjski rynek zdominowały dwa lokalne serwisy - vKontakte i odpowiednik polskiej NK - Odnoklassniki.

Korea Południowa - Naver i Cyworld

Naver.com
Naver.com

Koreańczycy również wolą miejscowe serwisy. Typowy serwis społecznościowy - Cyworld, walczy tam o palmę pierwszeństwa z  miejscową wyszukiwarką Naver, połączoną z portalem horyzontalnym i serwisem z grami. Mało znany w Polsce Naver jest zarazem piątą co do popularności wyszukiwarką internetową na świecie.

Chiny - Sina Weido i Tencent Weibo

Rząd Chin obawiając się, że Facebook i Twitter staną się niezależnymi kanałami komunikacji, zablokował swoim obywatelom dostęp do tych serwisów. Jak każdą blokadę, również i tę da się obejść, jednak z pewnością pomogło to lokalnym platformom Sina Weibo i Tencent Weibo. Od grudnia chińskie władze wprowadziły nakaz rejestrowania się pod prawdziwym nazwiskiem.

Wietnam - Go.vn

Go.vn
Go.vn

Wiarygodne dane na temat Wietnamu są na razie niedostępne - comScore dopiero zaczął działać na tamtejszym rynku. Wiadomo jedynie, że Komunistyczna Partia Wietnamu oficjalnie blokuje Facebooka, oferując w zamian obywatelom rządowy serwis Go.vn, przeznaczony, jak głosi oficjalna informacja, dla osób szukających "kultury, wartości i korzyści".

Warto pamiętać, że Mark Zuckerberg ostatnie święta spędził właśnie w Wietnamie.

Do niedawna na powyższej liście moglaby znaleźć się również Polska. Dominujący jeszcze kika miesięcy temu serwis NK uległ Facebookowi dopiero w listpadzie ubiegłego roku. Możecie o tym przeczytać m.in. w tym artykule.

Źródło: Business Insider

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.