Facebook zacznie szyfrować Twoje dane. Lepiej późno niż wcale

Facebook zapowiedział dziś wprowadzenie dwóch nowych funkcji, związanych z poprawą bezpieczeństwa. Czy to wystarczy, aby zrehabilitować się po włamaniu na fanpage Marka Zuckerberga?

Kod (Fot. Flickr/Marcus Q/Lic. CC by-sa)
Kod (Fot. Flickr/Marcus Q/Lic. CC by-sa)
Łukasz Michalik

Facebook zapowiedział dziś wprowadzenie dwóch nowych funkcji, związanych z poprawą bezpieczeństwa. Czy to wystarczy, aby zrehabilitować się po włamaniu na fanpage Marka Zuckerberga?

Jakie zmiany wprowadza największy serwis społecznościowy świata? Pierwsza nowość to pełne wsparcie dla protokołu HTTPS. W czasach, gdy nawet w domach najczęściej łączymy się z Siecią przez Wi-Fi, szyfrowane połączenie to bardzo dobry pomysł.

Jedyne, co może w tym wypadku dziwić, to zwłoka Facebooka we wprowadzaniu tego ulepszenia. Co prawda HTTPS jest wykorzystywany na stronach logowania, jednak ma zacząć działać na całej witrynie – po aktywacji w ustawieniach konta.

Aktywacja HTTPS (Fot. Facebook.com)
Aktywacja HTTPS (Fot. Facebook.com)

Kolejną, bardziej niezwykłą niespodzianką jest wprowadzenie do serwisu alternatywy dla systemu CAPTCHA - to te niezbyt czytelne litery i cyfry, które często trzeba wpisywać podczas wypełniania różnych formularzy.

Nowy mechanizm nosi nazwę Social Authentication i – poza zastępowaniem CAPTCHA - ma zadziałać po wykryciu podejrzanej aktywności na koncie, czyli gdy np. w odstępie kilkudziesięciu minut ktoś zaloguje się na nie z innego kontynentu.

Social Authentication (Fot. Facebook.com)
Social Authentication (Fot. Facebook.com)

Social Authentication ma wyświetlać zdjęcia osób, które właściciel konta powinien znać – aby kontunuowac korzystanie z Facebooka, trzeba będzie rozpoznać te osoby i podać ich imiona.

Trzeba przyznać, że pomysł jest ciekawy. Czy w sytuacji, gdy ktoś ma 500 znajomych, będzie też skuteczny? W końcu nikt nie zapamięta tylu twarzy ;).

Źródło: TheNextWeb

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.