Faktura mailem niedługo legalna...?

Być może niedługo Komisja Europejska "zrobi nam dobrze" i pozwoli przesyłać mailem tradycyjne faktury drukowane do postaci PDF. Ta forma wystawiania faktur jest w naszym kraju i tak niezwykle popularna, jednak w chwili obecnej stanowi ryzyko dla przedsiębiorcy i klienta. Bo jest nielegalna i w takiej formie nie stanowi zgodnie z przepisami dokumentu wymaganego prawem podatkowym.

Faktura mailem niedługo legalna...?
K Falernowa

Być może niedługo Komisja Europejska "zrobi nam dobrze" i pozwoli przesyłać mailem tradycyjne faktury drukowane do postaci PDF. Ta forma wystawiania faktur jest w naszym kraju i tak niezwykle popularna, jednak w chwili obecnej stanowi ryzyko dla przedsiębiorcy i klienta. Bo jest nielegalna i w takiej formie nie stanowi zgodnie z przepisami dokumentu wymaganego prawem podatkowym.

W chwili obecnej jeśli chcemy wystawiać faktury w formie elektronicznej, musimy uwierzytelnić je kwalifikowanym podpisem elektronicznym (lub korzystać z systemu EDI). Takie a nie inne przepisy wynikają z Dyrektywy 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Wymogi takie są jednak drogie, skomplikowane i bardziej odstraszają niż zachęcają do korzystania z e-faktur.

Komisja Europejska najprawdopodobniej doszła do podobnego wniosku i zamierza - w przeciwieństwie do naszych ustawodawców - uprościć nieco przedsiębiorcom życie. Chodzi głównie o ujednolicenie przepisów dotyczących wystawiania faktur VAT, ale również o popularyzację obiegu dokumentów w postaci elektronicznej.

Czego można się spodziewać po nowych przepisach?

  • Zniesienia wymogu uzyskania podpisu elektronicznego lub posiadania systemu EDI jako warunku dla wystawiania faktur elektronicznych. Nie wiadomo czy obowiązek ten zostanie po prostu zniesiony, czy zastąpiony jakąś bardziej znośną formą autoryzacji, jednak zdecydowanie jest to krok w dobrym kierunku.
  • Zezwolenia na przechowywanie faktur na nośnikach elektronicznych nawet jeżeli wydawane były one w wersji papierowej. Dzięki temu rozwiązaniu z kolei odetchną może trochę nasze lasy - nie będzie już trzeba trzymać dziesiątek segregatorów z wydrukami tego, co spokojnie mieści się na jednym nośniku pendrive czy CD.
  • Zniesienia ograniczeń dotyczących stosowania faktur elektronicznych. Oznacza to, że e-faktury będą traktowane tak samo jak te wystawione na papierze, ze wszelkimi tego konsekwencjami prawnymi i podatkowymi.

Jak można przeczytać na stronach Komisji Europejskiej, geneza planów zmiany przepisów jest bardzo prosta:

Poszczególne kraje mają prawo dostosować przepisy UE w zakresie podatku od wartości dodanej do swoich uregulowań prawnych. Jednak wiele przedsiębiorstw skarży się na to, że procedury krajowe są zbyt złożone i rozbieżne, co bardzo utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej w więcej niż jednym kraju. W nowych przepisach proponuje się poszczególnym krajom mniej wariantów, dążąc do standaryzacji stosowanych praktyk.

Źródło: Infor.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.