Farelki - jaką wybrać? Przedstawiamy kilka wskazówek

Farelki - jaką wybrać? Przedstawiamy kilka wskazówek

Farelka - jaką wybrać? Podpowiadamy
Farelka - jaką wybrać? Podpowiadamy
Źródło zdjęć: © YouTube
Kinga Pingot
08.08.2020 15:10, aktualizacja: 08.03.2022 14:44

Farelki - jaką wybrać? Zwane fachowo termowentylatorami, mogą być niezwykle przydatne, kiedy temperatura na zewnątrz przestanie nas rozpieszczać. Współczesny rynek oferuje szeroki wachlarz modeli. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Farelki - jaką wybrać? Pytanie, które z pewnością zadaliśmy sobie nie raz, gdy podczas pracy lub wykonywania domowych obowiązków zaczęła nam doskwierać niska temperatura. Urządzenie świetnie sprawdza się w łazience, kuchni, salonie, a nawet w samochodzie. Dzięki niemu jesteśmy w stanie chociaż na chwilę zapomnieć, że nieubłaganie nadchodzą chłodniejsze miesiące.

Termowentylatory, zwane popularnie farelkami, to najlepsi przyjaciele tych, którzy mówiąc delikatnie - nie przepadają za chłodnymi miesiącami. Urządzenie składa się z niewielkiego wiatraka, który kieruje powietrze w stronę specjalnej grzałki. To właśnie te dwa elementy sprawią, że nawet największe "zmarzluchy" odetchną z ulgą. Ciepłe powietrze rozprowadzane po całym pomieszczeniu sprawi, że będą mogli wrócić do swoich zajęć lub uciąć sobie przyjemną drzemkę.

Warto podkreślić, że farelki swoją "misję" rozpoczynają zaraz po włączeniu. Nie trzeba więc czekać kilkunastu minut, aż urządzenie się nagrzeje. Niestety, działa to również w drugą stronę - natychmiast po odłączeniu sprzętu, z pomieszczenia zniknie ciepłe powietrze.

Farelki - jaką wybrać? Podpowiadamy

Farelka znakomicie sprawdza się w ogrzewaniu kierunkowym. Odpowiednie ustawienie sprzętu sprawi, że będzie on ogrzewać konkretną część pomieszczenia. Pamiętajmy, że działanie termowentylatora prowadzi do wysuszenia powietrza w pokoju, w którym się znajduje. W związku z tym najlepsze zastosowanie znajdzie w łazience. Warto zaznaczyć, że nasze urządzenie musi być odpowiednio przystosowane do pracy w warunkach wysokiej wilgotności.

Jeśli chcemy być zadowoleni ze swojego zakupu, warto, abyśmy wcześniej zapoznali się z parametrami konkretnych urządzeń. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wizyty w sklepie:

 • Moc - jest zdecydowanie najważniejsza. To od niej zależy, czy nie zmarzniemy podczas spania czy pracy przy biurku. Zazwyczaj waha się pomiędzy 750 a 2000 W. Warto podkreślić, że różnica w cenie pomiędzy najsłabszym, a najsilniejszym urządzeniem nie jest ogromna - czasem wynosi jedynie 100 złotych. Polecamy więc, aby wybrać najmocniejszy termowentylator.
 • Regulacja mocy - jeżeli zdecydujemy się na zakup najmocniejszego urządzenia, to ta opcja będzie nam niezwykle potrzebna. Dzięki niej będziemy mogli dostosować moc grzewczą do naszych aktualnych potrzeb. Czasami wystarczy bowiem trochę ciepłego powietrza, aby spełnić nasze wymagania.
 • Tryb pracy - podstawowym przeznaczeniem farelki jest ogrzewanie pomieszczeń. Warto jednak zaopatrzyć się w sprzęt, obsługujący tryb pracy bez włączonej grzałki. Działanie samego wiatraka sprawi, że będziemy mogli ochłodzić pomieszczenie podczas cieplejszych dni. Tym samym nie musimy chować naszego urządzenia do szafy czy piwnicy przed rozpoczęciem lata, bowiem może okazać się ono zbawienne podczas upalnych i dusznych miesięcy.
 • Zasięg - dla wielu to również bardzo ważny element. Związany jest z długością przewodu zasilającego.
 • Montaż - farelki możemy podzielić na dwa rodzaje: modele, które montujemy na stałe oraz urządzenia przenośne. Te drugie są zdecydowanie bardziej popularne i praktyczniejsze, gdyż mogą posłużyć nam nie tylko w domu, ale na przykład podczas wyjazdu na ferie.
 • Programowanie - jak w przypadku większości urządzeń elektrycznych, im model droższy, tym wyposażony jest w więcej przydatnych opcji. Tanie, nieskomplikowane farelki posiadają jedynie pokrętło regulujące moc oraz przycisk włączający grzanie. Droższe urządzenia wyposażone są natomiast w termostaty, które potrafią dostosować swój tryb pracy do określonej wcześniej temperatury. Nowoczesne termowentylatory posiadają również możliwość ustawienia czasu pracy.
 • Zabezpieczenia - powinien je posiadać każdy termowentylator, w szczególności, jeśli w tym samym pomieszczeniu przebywają dzieci i zwierzęta. Zakupiony przez nas model powinien chronić przed poparzeniem, a także wyłączać się, gdy zostanie przekroczona określona temperatura.
 • Rozmiar - to kolejna istotna kwestia. Oczywiście - im urządzenie większe, tym lepiej ogrzeje nasze pomieszczenie. Warto jednak przemyśleć to, w jakim pomieszczeniu będziemy używać naszej farelki. Jeśli nie będzie ono wielkie lub zależy nam na tym, aby zabierać sprzęt w podróże, to zdecydowanie bardziej sprawdzi się mniejszy sprzęt.

Wybór farelki. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Poniżej przedstawiamy dodatkowe informacje, które z pewnością pomogą w podjęciu właściwej decyzji odnośnie zakupu odpowiedniego urządzenia:

 • Farelka nie jest w stanie ogrzać większego pomieszczenia niż o metrażu 20 metrów kwadratowych
 • Farelka przeznaczona do łazienki powinna być dostosowana do pracy w pomieszczeniu o większej. wilgoci. Najlepiej sprawdzić przed zakupem, czy w karcie technicznej lub na opakowaniu termowentylatora umieszczona jest informacja o tym, że można korzystać z niego w łazience.
 • Możemy też kupić niewielkie farelki, które podłączymy do samochodowej zapalniczki. Są to modele zasilane napięciem równym 12 V. Tego typu termowentylatory nie są jednak zbyt wydajne. Ich moc to zazwyczaj 200-300 W.
 • Wśród najbardziej uznanych firm produkujących farelki możemy wymienić: Einhell, Volteno, Adler, Rowenta, Descon, Dedra.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)