Firefox kontra Chrome. Która przeglądarka jest lepsza?

Od jakiegoś czasu przeglądarka Chrome powoli wygryza Firefoksa z Sieci. Czy faktycznie jest lepsza? Postanowiłem porównać oba programy.

Mortal Kombat (Fot. własna)
Mortal Kombat (Fot. własna)
Przemysław Muszyński

Od jakiegoś czasu przeglądarka Chrome powoli wygryza Firefoksa z Sieci. Czy faktycznie jest lepsza? Postanowiłem porównać oba programy.

Starcie pierwsze: interfejs

Pierwszą rzeczą, na jaką zwraca uwagę typowy użytkownik przeglądarki, jest interfejs. Firefox 3.x prezentuje poziom z połowy dekady i pozostaje w tyle za współczesnymi trendami.

Daleko mu do minimalizmu, czytelności i wygody Chrome'a. Z tej aplikacji usunięto wszystko, co nie jest absolutnie niezbędne. Przeniesienie kart na górę było genialnym ruchem, który usprawnił nawigację.

Na korzyść Firefoksa przemawia jedynie nadchodząca, 4. wersja przeglądarki. Wykorzystuje ona (i rozwija) wiele pomysłów z Chrome'a, przez co staje się znacznie wygodniejsza.

Werdykt: Wygrana Chrome'a.

Starcie drugie: szybkość

Chrome ma miażdżącą przewagę w szybkości nad Firefoksem.

Najnowsze wersje beta Firefoksa są szybsze od 3.x, ale Google także nie próżnuje i cały czas poprawia Chrome'a. Aplikacja z Mountain View przyspiesza praktycznie z tygodnia na tydzień.

Werdykt: Wygrana Chrome'a.

Starcie trzecie: opcje i dodatki

Oczywiście Chrome również ma dodatki i skórki. Jednak ich liczba jest mniejsza. Dodatkowo program Google'a jest znacznie „sztywniejszy”. Ma np. bardzo mało opcji (choć ten aspekt jest rozwijany).

Werdykt: Wygrana Firefoksa.

Starcie czwarte: wyszukiwanie

Chrome jest na tym polu bezkonkurencyjny. Rozwiązanie znane z Firefoksa (pasek adresu plus pole wyszukiwania) jest mało wygodne i archaiczne. W przeglądarce Google'a obie funkcje są połączone.

Wbrew pozorom internauta nie jest skazany na wyszukiwarkę z Mountain View. Podobnie jak w Firefoksie może w opcjach zmienić domyślne narzędzie.

Werdykt: Wygrana Chrome'a.

Starcie piąte: bezpieczeństwo

Świadczą o tym w szczególności krytyczne luki odnalezione w ostatnim czasie w Firefoksie. Wszystkie zostały załatane, jednak wizerunek Mozilli mocno ucierpiał.

Werdykt: Wygrana Chrome'a.

Starcie szóste: stabilność

Obie przeglądarki po swojemu podchodzą do problemu stabilności. Podczas gdy Chrome każdą kartę traktuje jako oddzielny proces Firefox izoluje od siebie działanie wtyczek.

Czasem zdarza się, że pada pojedyncza karta (Chrome) lub kilka (Firefox). Częstotliwość awarii jest zbliżona. Czasy, w których zawieszała się cała przeglądarka minęły jednak dawno temu.

Werdykt: Remis.

Starcie siódme: prywatność

Osobiście nie mam dobrego zdania o trybie incognito Firefoksa. Tak naprawdę nie pozwala na zbyt wiele, daje tylko złudne poczucie bezpieczeństwa.

Chrome pod tym względem wypada lepiej - tryb incognito jest łatwiejszy w obsłudze i wygodniejszy. Niestety przeglądarka ta często jest oskarżana o gromadzenie danych dla Google'a.

Firefox jest kontrolowany przez Mozillę (instytucję non-profit, a nie korporację). Dysponuje też znacznie szerszym wachlarzem dodatków zwiększających prywatność. Dlatego wygrywa.

Werdykt: Wygrana Firefoksa.

Podsumowanie

To wszystko może się zmienić wraz z wydaniem Firefoksa 4. Czy nowa wersja pokona Chrome'a na polu szybkości i zahamuje wzrost popularności przeglądarki z Mountain View?

Rzuć także okiem na nasze zestawienie najlepszych dodatków do modyfikowania interfejsu Firefoxa.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.