Fortis 2 XE1226 – ciche, wydajne i tanie chłodzenie procesora [test]
Fortis 2 XE1226 to bardzo ciekawy cooler CPU. Jest on oferowany w bardzo przystępnej cenie, a specyfikacją nie ustępuje produktom nawet 2-krotnie droższym. Czy jest tu jakiś haczyk? Przekonajmy się – czas na test!
Wszystko, co trzeba, out-of-the-box
Fortis 2 XE1226 może być Wasz już za ok. 115 zł. To bardzo niewielka kwota jak za solidną konstrukcję wieżową z podwójnym systemem aluminiowych żeberek i aż 6 ciepłowodami o średnicy 6 mm. Zarówno one jak i idealnie wyszlifowana podstawa wykonane są z czystej miedzi. W komplecie znajduje się cichy wentylator o średnicy 120 mm (500-1500 RPM), aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, by do symetrycznej konstrukcji dorzucić drugi – stosowne zaczepy znajdują się w komplecie. Całość sporo waży (ok. 0,9 kg), ale ma dość kompaktowe rozmiary (155 x 130 x 95 mm), dzięki czemu bez problemu Fortis 2 XE1226 mieści się w węższych obudowach (185 mm).
W pudełku oprócz chłodzenia procesora znajduje się przejrzysta, obrazkowa instrukcja montażu dla platform Intela i AMD, tubka porządnej pasty termoprzewodzącej Pactum PT-1 oraz komplet akcesoriów potrzebnych do instalacji. Fortis 2 XE1226 jest kompatybilny praktycznie z każdą podstawką. Możemy chłodzić nim zarówno APU AMD, jak i 8-rdzeniowce Intela. Przed zakupem należy jednak upewnić się, że nie będzie on kolidował z pamięciami RAM. Na niektórych płytach głównych banki są tak blisko socketu procesora, że chłodzenie znajduje się bezpośrednio nad nimi i sloty muszą pozostać puste lub należy je obsadzać niskimi modułami RAM.
Jakość w rozsądnej cenie
Fortis 2 XE1226 mimo niskiej ceny nie rozczarowuje jakością. Chłodzenie jest bardzo solidne i w niczym nie ustępuje konstrukcjom bardziej znanych, droższych marek. Owszem, może brakuje niklowania, ale w tej cenie konkurencja nie ma się czym chwalić. Nawet, jeśli trafi się coś z niklowaniem, to zwykle wydajność takiej konstrukcji jest znacznie niższa. Fortis 2 za to potrafi ujarzmić procesory o TDP 140 W bez najmniejszych problemów. Ciepło z miedzianej postawy jest dystrybuowane do aluminiowego radiatora za pośrednictwem aż miedzianych 6 ciepłowodów o średnicy 6 mm. Większość konkurentów ma co najwyżej 4 heatpipe’y.
Standardowy wentylator o średnicy 120 mm, który wiruje z prędkością od 500 do 1500 RPM, gwarantuje przepływ powietrza na poziomie nawet 65 CFM. W razie potrzeby można zamontować drugi, wyciągający wentylator i efektywność chłodzenia jeszcze poprawić. Pasta termoprzewodząca Pactum PT-1 nie jest zbyt gęsta, dlatego dobrze się ją rozprowadza. Jej wydajność, mimo bardzo przystępnej ceny (w wolnej sprzedaży 10 zł za 4 gramy) jest na wysokim poziomie, w wielu testach porównywalnym z nawet kilkukrotnie droższą konkurencją. Spasowanie wszystkich elementów chłodzenia procesora Fortis 2 XE1226 jest wzorowe.
Montaż – banalnie prosty
SilentiumPC dba o to, by użytkownik nie czuł się zagubiony w trakcie instalacji coolera. Komu nie wystarczy obrazkowa instrukcja obsługi, ten może obejrzeć przygotowane przez producenta materiały instruktażowe w formie wideo (po jednym dla platformy Intela i AMD). Ostatecznie nawet całkowicie początkujący, odstraszeni na początku liczbą elementów znajdujących się w komplecie, powinni sobie poradzić bez najmniejszego problemu. Wystarczy uważnie patrzeć w instrukcję. Nie ma co słuchać bredni, że jest w tym coś trudnego. Nie, nie ma żadnej filozofii. Kilkanaście minut i cieszycie się dobrym chłodzeniem. Grunt to dobre chęci i pozytywne myślenie.
SilentiumPC Fortis 2 XE1226 - montaż Intel / Intel mounting
Wydajność i kultura pracy – jest bardzo dobrze
Fortis 2 XE1226 to chłodzenie procesora, które zaskakuje praktycznie w każdej kwestii. Nie inaczej jest w przypadku jego osiągów. Choć początkowo miałem wątpliwości, to jednak zdecydowałem się użyć go podczas testów procesora Intel Core i7-5960X. I nie zawiodłem się. Już fabryczny zestaw z pojedynczym wentylatorem poradził sobie z nim bez problemu. Temperatura rdzeni pod obciążeniem nie przekroczyła 69 stopni. Po OC zrobiło się cieplej, ale wystarczyło dorzucić drugi wentylator, by spokojnie utrzymać stabilne 4,5 GHz (1,35 V). I mówimy tu o chłodzeniu mocno podkręconego procesora, którego TDP znacznie przekracza standardowe 140 W!
Oczywiście niemałe znaczenie ma w tym przypadku lutowany IHS oraz wielka powierzchnia oddawania ciepła. W przypadku typowych, 4-rdzeniowych procesorów Intel Core i5 oraz i7 jest trochę mniejsza rezerwa. Na naszym redakcyjnym Core i5-3550 (4,1 GHz po OC) nie udało się przekroczyć 60 stopni (ponownie średnia temperatur z wszystkich rdzeni) przy naprawdę katorżniczej eksploatacji. Wykręcony na 4,7 GHz (1,36 V) Core i5-4690K osiągnął już 82 stopnie Celsjusza przy zastosowaniu pojedynczego wentylatora. Dla porównania na ponad 2-krotnie droższym chłodziwie BeQuiet Dark Rock Pro 2 uzyskaliśmy raptem 2 stopnie mniej.
Kolejną zaletą chłodzenia procesora Fortis 2 XE1226 jest kultura pracy. Śmigło do osiągnięcia 1000 RPM jest praktycznie niesłyszalne – szum ginie w odgłosach tła i szmerach generowanych przez wentylatory obudowy. Przy 1500 RPM w dalszym ciągu wentylator jest słabo słyszalny. W praktyce poziom hałasu jest praktycznie na tym samym poziomie co w przypadku wspomnianego BeQuiet Dark Rock Pro 2. A przecież mówimy o coolerze CPU za 115 zł! To robi wrażenie. Krótko mówiąc – jeśli komuś nie zależy na efektownym wyglądzie i marce, to Fortis 2 XE1226 pod względem wydajności i kultury pracy na pewno go nie zawiedzie.
Chłodzenie procesora – najlepsze coolery CPU na każdą kieszeń [zestawienie]
zestawów chłodzących dołączanych do procesorów w wersjach BOX mogą być zadowoleni chyba tylko ci, którzy jeszcze nie wiedzą, że są niezadowoleni. Głośne, mało efektywne i z kiepskim systemem montażu – takie są standardowe chłodzenia procesora. O podkręcaniu prawie zawsze można zapomnieć. Ale, na szczęście, ten stan rzeczy można zmienić i usprawnić chłodzenie procesora niewielkim kosztem. Oto najlepsze coolery CPU z różnych przedziałów cenowych.
Na zakończenie kilka słów o platformach testowych. Procesory Intel Core i7-5960X, Intel Core i5-3550 i Intel Core i5-4690K smażyliśmy na płytach głównych Asus X99-A, Asus P8Z77-V i Asus Z97-Pro. Wszystkie montowane były w obudowie Thermaltake Armor A90 wyposażonej w fabryczną wentylację. Moc dostarczał zasilacz OCZ ZT650 W 80+ Bronze. Zestaw uzupełniała karta graficzna MSI GTX660 TwinFrozr 2 GB GDDR5 (OC) i dysk SSD Samsung PM830. Do porównania wykorzystaliśmy chłodzenie BeQuiet Dark Rock Pro 2.
Skoro nie widać różnicy…
Fortis 2 XE1226 to dowód na to, że można coś zrobić tanio i dobrze. Czy da się lepiej? Oczywiście, ale równie tanio już niekoniecznie. Fortis 2 to naprawdę wydajne i ciche chłodzenie, które bez trudu poradzi sobie nawet z podkręconymi procesorami, a przy tym nie zrujnuje portfela. To naprawdę dobra propozycja dla każdego, kto szuka niedrogiego, a przyszłościowego chłodzenia, które pozwoli na OC, a jednocześnie w każdym scenariuszu będzie ciche. Polecamy!