Fotowoltaika obowiązkowa w UE. Przyjęto projekt przepisów
Budownictwo w Unii Europejskiej czeka niemała rewolucja. Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, który zakłada, że od 2028 r. wszystkie nowe budynki mają być zeroemisyjne, a to niesie za sobą daleko idące konsekwencje.
Parlament Europejski chce, by wszystkie nowe budynki, które powstaną w Unii Europejskiej po 2028 r., były zeroemisyjne. Ma być to sposób na znaczne ograniczenie zużycia energii, a co za tym idzie, emisji gazów cieplarnianych.
Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", nowe przepisy zakładają zeroemisyjność wszystkich nowych budynków od 2028 r. i wszystkich budynków, w których działają władze publiczne od 2026 r. Co więcej, od 2028 r. wszystkie nowe budynki powinny mieć zamontowaną instalację fotowoltaiczną, jeśli będzie to wykonalne pod względem technicznym i ekonomicznym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić gimbal Zhiyun Crane M2S?
Zmiany dotkną też budynków poddawanych gruntownym remontom. W ich przypadku spełnienie wspomnianych warunków będzie wymagane od roku 2032. Oprócz tego przyjęto założenia odnośnie klas energetycznych budynków. Do 2030 r. wszystkie budynki mieszkalne będą musiały mieć co najmniej klasę E, a do 2033 r. klasę D.
Jak podaje Rzeczpospolita, klasę energetyczną budynków określa się w skali A-G, gdzie, G to 15 proc. budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej w danym kraju. Jak czytamy w RP, poprawa charakterystyki miałaby być realizowana przez zastosowanie dodatkowej termoizolacji lub modernizację systemu grzewczego. Miałoby do niej dochodzić przy sprzedaży budynku lub jego gruntownym remoncie, a w przypadku budynków wynajmowanych przy podpisaniu nowej umowy wynajmu.
Komisja Europejska uważa, że budynki odpowiadają za 40 proc. zużycia energii w Unii Europejskiej. Wiąże się z tym odpowiedzialność za ok. 36 proc. emisji gazów cieplarnianych, w związku z czym konieczne jest podjęcie działań dążących do ich redukcji.
Najważniejsze zmiany w temacie budynków, które przegłosowane zostały przez Parlament Europejski, dotyczą wielu kwestii. Warto wśród nich wymienić:
- obowiązkowe instalacje fotowoltaiczne na dachach nowych budynków,
- odejście od używania paliw kopalnych do ogrzewania budynków nowych i poddawanych gruntownym remontom najpóźniej do roku 2035 lub 2040,
- brak dofinansowania na zakup kotłów na paliwa kopalne od 2024 r.,
- zeroemisyjność budynków od 2028 r., a budynków użyteczności publicznej od 2026 r.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii