Fotowoltaika przy samej drodze. Pomysł ze Szwajcarii
Szwajcarzy stawiają fotowoltaikę przy samej drodze. Tym razem mowa o projekcie, który powstał na ścianie oporowej. Projekt autorstwa firm K2 Systems i Solarmotion to przykład wykorzystania zagospodarowanej już powierzchni na potrzeby energetyki.
02.12.2023 | aktual.: 25.06.2024 10:34
Pierwszą i najbardziej widoczną wadą instalacji fotowoltaicznych jest powierzchnia, jaką zajmują elektrownie słoneczne. Z tego względu popularność zyskują m.in. instalacje prosumenckie na dachach domów, BIPV, czyli fotowoltaika zintegrowana z budynkami oraz nietypowe instalacje na już istniejących obiektach, czego przykładem jest realizacja ze Szwajcarii.
Konsorcjum utworzone przez niemieckiego dostawcę systemów montażowych K2 Systems i szwajcarskiego wykonawcę EPC Solarmotion zbudowało system fotowoltaiczny na ścianie oporowej w gminie Teufen w kantonie Appenzell Ausserhoden w Szwajcarii. Na ścianie pochylonej pod kątem 75 stopni zamontowano 756 modułów fotowoltaicznych. Ich łączna moc wynosi 325 kW.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
K2 Systems deklaruje, że instalacja oparta jest na szynie montażowej K2 BasicRail połączonej z kołkami śrubowymi HUS. Kołki mechaniczne na potrzeby projektu dostarczyło przedsiębiorstwo Hilti.
Wyzwaniem dla firm montujących instalację było zrobienie tego w taki sposób, by nie wpłynąć na statykę ściany oporowej. Z tego względu można było skorzystać z głębokości zakotwienia wynoszącej maksymalnie 90 mm. Dlatego oparto się na technice klejenia.
W grudniu ma odbyć się oficjalna inauguracja działania instalacji fotowoltaicznej. Oczekuje się, że będzie ona cechować się dużą wydajnością szczególnie zimą. W ciągu roku produkcja energii ma wynieść ok. 230 tys. kWh.
Energia elektryczna, która wygenerowana zostanie przez instalację zamontowaną na ścianie oporowej, zostanie dostarczona do sieci lokalnego dostawcy energii St. Gallisch-Appenzellische Kraftwerke AG (SAK) w ramach szwajcarskiego systemu taryf gwarantowanych.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii