Gadżet dla mikrobiologów? [wideo]

Kto powiedział, że praca naukowca nie może łączyć przyjemnego z pożytecznym? Fińscy naukowcy pomogli sobie w pracy, tworząc urządzenie, którego nie powstydziłby się żaden gadżetomaniak.

Ekran dotykowy
Ekran dotykowy
Grzegorz Nowak

Kto powiedział, że praca naukowca nie może łączyć przyjemnego z pożytecznym? Fińscy naukowcy pomogli sobie w pracy, tworząc urządzenie, którego nie powstydziłby się żaden gadżetomaniak.

Chodzi o duży ekran wielodotykowy, na którym naukowcy mogą wyświetlać próbki z mikroskopów. Urządzenie naukowców z Fińskiego Instytutu Medycyny Molekularnej oraz firmy Multitouch Ltd łączy w sobie technologie znaną z urządzeń takich jak Microsoft Surface i wirtualne mikroskopy. Dzięki temu za pomocą palców można dowolnie oglądać próbki laboratoryjne.

Urządzenie pozwala na przybliżenie obrazu próbki z rzeczywistego rozmiaru aż do 1000 razy. I to wszystko przy bardzo intuicyjnej obsłudze - zupełnie jakby przeglądać Google Maps, w którym zamiast map są komórki badanej tkanki. Ekran jest naprawdę duży - ma 46 cali przekątnej, ale producent zapewnia, że równie dobrze można zrobić znacznie większy stół tego typu lub nawet całą ścianę. Imponujące jest również, że całe urządzenie spokojnie radzi sobie z plikami o rozmiarze nawet do 200 gigabajtów.

Czyżby już wkrótce tradycyjne mikroskopy z okularami miałyby zostać zastąpione takimi ekranami? Niewykluczone, skoro taki sposób wyświetlania obrazu pozwala na bardziej intuicyjną i zespołową pracę naukowców. Zobaczymy, czy pomysł Finów sprawdzi się również w innych ośrodkach badawczych.

Multitouch Microscope

Źródło: popsci.com

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.