Gadżety, które pomogą zadbać o zdrowie

Gadżety, które pomogą zadbać o zdrowie
Mariusz Kamiński

08.08.2011 21:35, aktual.: 14.01.2022 12:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdrowie to poważna sprawa, co wcale nie oznacza, że nie można dbać o nie w sposób nowoczesny i gadżeciarski. Oto dwa rozwiązania, dzięki którym monitorowanie zdrowia stanie się o wiele łatwiejsze i fajniejsze.

Zdrowie to poważna sprawa, co wcale nie oznacza, że nie można dbać o nie w sposób nowoczesny i gadżeciarski. Oto dwa rozwiązania, dzięki którym monitorowanie zdrowia stanie się o wiele łatwiejsze i fajniejsze.

Zegarek pierwszego kontaktu

Zegarki mierzące puls i ciśnienie nie są rynkową nowością, ale warto przyjrzeć się najnowszym modelom oferującym te funkcje. Technologia spektroskopii podczerwieni, dzięki której niewielkie urządzenie może dokonywać tak skomplikowanych pomiarów, jest znacznie bardziej nowoczesna niż ta stosowana w modelach sprzed kilku lat. Wtedy wymagane było dotknięcie czujników za pomocą dwóch palców, a sam pomiar nie zawsze był dokładny lub po prostu się nie udawał.

Teraz wystarczy założyć taki zegarek na rękę. Poza ciśnieniem i tętnem poznamy także inne parametry życiowe – najważniejsze z nich to temperatura ciała oraz otoczenia, a także odpowiedź galwaniczna, czyli poziom potliwości, który pozwala oszacować poziom stresu i ekscytacji. Nowością, która powoli trafia do tego typu zegarków, jest akcelerometr, który bada jakość snu użytkownika oraz jego aktywność w ciągu dnia.

Nalepki i plastry

Już niedługo plastry na ciele przestaną się kojarzyć jedynie z antykoncepcją lub rzucaniem palenia. Za kilka miesięcy do sprzedaży trafią pierwsze plastry wyposażone w czujniki, które wysyłają zebrane dane do odbiornika, by w ten sposób praktycznie niezauważalnie monitorować całodobową aktywność człowieka. Oprogramowanie (w komputerze lub smartfonie) będzie przypominać o zaplanowanych czynnościach, dostosowując w ten sposób nasze nawyki do bardziej zdrowego trybu. Tego typu plastry można umieszczać nie tylko na ciele, ale także na przedmiotach codziennego użytku; szczoteczce do zębów, opakowaniu na leki czy smyczy.

Prowadzenie żmudnych zapisków i kontrolowanie zdrowego trybu życia za pomocą budzika i alarmu to niezbyt zachęcająca perspektywa. Tym bardziej powinniśmy ułatwiać sobie to zadanie i zaopatrywać się w tego typu produkty. Na zdrowiu nie warto oszczędzać.

Źródło: abcZdrowie.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)