Gadżety na biwak zmieścisz w kieszeni. Podpowiadamy, jakie narzędzia warto mieć

Dawniej wyjazd na biwak na łonie natury kojarzył się z wypakowanym po brzegi plecakiem i dziesiątkami obozowych narzędzi, które zalegały na jego dnie. Obecnie większość z nich da się zmieścić w kieszeni. Przejrzyj nasze propozycje.

Mnóstwo przydatnych narzędzi w kompaktowej formie
Mnóstwo przydatnych narzędzi w kompaktowej formie
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Patryk Wieczorek

21.05.2018 | aktual.: 21.05.2018 12:06

Z pomocą niewielkich przyrządów nie tylko przygotujesz i rozpalisz ognisko, ale wykonasz również pozostałe prace obozowe, a w awaryjnych sytuacjach pomogą ci nawet zbudować prowizoryczne schronienie.

Nóż to podstawa

Dobrej jakości wytrzymałe ostrze przez wielu survivalowców uważane jest za jedyne narzędzie potrzebne na wyprawie. Z jego pomocą zetniesz cienkie gałęzie na stos, ostrugasz drewno, którego wióry posłużą za rozpałkę, przygotujesz żywność do pieczenia, a w razie potrzeby nawet porąbiesz grubsze kawałki drewna. Możliwości jest oczywiście o wiele więcej.

Multitool dla biwakowicza

Alternatywą dla amatorów jest poręczny, wielofunkcyjny multitool. Klasyczny szwajcarski scyzoryk to podstawa, ale można znaleźć również narzędzia o nieco innych kształtach. Niewielka, przypominająca bankomatową karta skrywa wiele przydatnych narzędzi, począwszy od lupy czy kompasu, a na zestawie kluczy, poręcznym nożyku i otwieraczu do konserw kończąc. Niewielki rozmiar sprawi, że zmieścisz ją w portfelu i będziesz mieć zawsze przy sobie.

Obraz
© Shutterstock

Dużą popularnością cieszą się również multitoole samochodowe, które sprawdzą się głównie podczas kolizji. Takie akcesoria jak bezpieczne w użytkowaniu ostrze do cięcia pasów czy zbijak do szyb pozwolą wydostać się z auta w awaryjnej sytuacji. Miernik ciśnienia opon oraz stanu zużycia bieżnika przydadzą się jeszcze zanim wyruszysz w trasę.

Piła łańcuchowa w kieszeni

Nóż czy scyzoryk mogą przydać się przy obróbce cieńszych patyków, jednak grubsze gałęzie czy młode drzewka wymagają bardziej zaawansowanych narzędzi. Zamiast zabierać ze sobą dużą i nieporęczną piłę, warto wypróbować nieco mniejsze narzędzia. Piła strunowa z dwiema obręczami na kciuki sprawdzi się podczas przecinania drewna, plastiku czy gumy. Największe zalety tego typu narzędzi to szybkość i równe cięcie.

Lekka piła łańcuchowa znajdzie swoje miejsce nie tylko na biwaku, ale również w skrzynce narzędziowej. Stalowe zęby są zabezpieczone przed korozją, a ich kształt sprawia, że po złożeniu czyszczą się właściwie same. Zamiast rączek wyposażono ją w nylonowe taśmy, które możesz owinąć wokół kciuków mając pewność, że nie zsuną się podczas pracy.

Rozpalisz ognisko jak profesjonalista

Do rozpalenia ognia przyda się natomiast poręczne krzesiwo. Jest o wiele bardziej niezawodne niż zapałki lub zapalniczka. Działają nawet po przemoczeniu, szybko się nie kończą i będziesz w stanie wykrzesać iskrę nawet podczas najbardziej niesprzyjających warunków atmosferycznych. Nawet najtańsze krzesiwo za kilkanaście złotych posiada iskrownik i skrobaczkę, które rozpalą dziesiątki ognisk, zanim trzeba będzie je wymienić.

Obraz
© Shutterstock

Przydatne narzędzia nie muszą być duże. Wystarczy kilka takich gadżetów w kieszeni i będziesz przygotowany na większość sytuacji, które mogą spotkać cię zarówno na biwaku, jak i w podróży. Niewiele kosztują, zajmują mało miejsca, a przy okazji są bardzo wytrzymałe.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.