Gambit królowej? Phi! Polski naukowiec sprawił, że szachy stały się bardziej wymagające

Wielu na nowo zainteresowało się szachami za sprawą serialu Netfliksa "Gambit królowej". Polski naukowiec uznał jednak, że o szachach powiedziano już wszystko, więc czas opracować… nową wersję historycznej gry.

Gambit królowej? Phi! Polski naukowiec sprawił, że szachy stały się bardziej wymagające
Adam Bednarek

Nowa metoda gry jest ciekawsza niż szachy tradycyjne, a w dodatku pozwala początkującym graczom na rozgrywkę z bardziej doświadczonymi partnerami - chwali się pomysłem naukowca Politechnika Krakowska.

Zbigniew Kokosiński
Zbigniew Kokosiński© riad.pk.edu.pl

Zasady są takie same, ale obrócenie planszy sprawia, że gra staje się bardziej wymagająca. Na łamach "Naszej Politechniki" pomysłodawca tłumaczy, że nie da się wygrać partii w kilku posunięciach, jak to bywa czasem w szachach klasycznych, jeśli trafimy na słabego przeciwnika. Po prostu król jest dużo lepiej chroniony.

Szachy diagonalne nie wymagają nowej szachownicy ani nowych bierek. Do gry w szachy Kokosińskiego wystarcza klasyczna szachownica 64-polowa. Trzeba ją tylko obrócić — w stosunku do standardowego ustawienia — o kąt minus 45 stopni. Pole a1 ma być zwrócone ku zawodnikowi grającemu białymi (w kierunku południowym S), a pole h8 w stronę zawodnika grającego czarnymi (w kierunku północnym N).

Naukowiec na pomysł wpadł przez przypadek - po prostu zaczął zastanawiać się, czy w szachy można grać inaczej. Okazało się, że było to oryginalny pomysł, co potwierdza strona "The Chess Variant Pages" - nikt wcześniej podobnej koncepcji nie zgłosił.

Obraz

W związku z tym "szachy diagonalne krakowskiego naukowca zostały zarejestrowane jako najnowsza odmiana liczącej wiele wieków gry".

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.