Ghost Gunner – karabin szturmowy dla każdego, czyli domowa fabryka broni

Twórca pierwszego pistoletu, stworzonego za pomocą druku 3D na nowo spędza sen z powiek przeciwnikom swobodnego dostępu do broni. Jego nowy wynalazek pozwala w domowych warunkach wykonać kluczowe elementy karabinu szturmowego AR-15.

Ghost Gunner – karabin szturmowy dla każdego, czyli domowa fabryka broni
Łukasz Michalik

03.10.2014 | aktual.: 10.03.2022 10:56

Ponad rok temu w artykule „Liberator – drukowana broń kryptoanarchisty. Branża druku 3D strzeliła sobie w stopę?” opisywałem pistolet Liberator. Było to dzieło Cody’ego Wilsona – entuzjasty druku 3D i zwolennika swobodnego dostępu do broni palnej, a także aktywisty i założyciela organizacji Defense Distributed.

Liberator rozłożony na części. Wszystkie - poza iglicą z gwoździa i nabojem - pochodzą z drukarki 3D.
Liberator rozłożony na części. Wszystkie - poza iglicą z gwoździa i nabojem - pochodzą z drukarki 3D.

Liberator wzbudził medialną sensację. Choć był raczej ciekawostką, niż użytecznym pistoletem to pokazywał, że dostęp do broni palnej przestał być kontrolowany przez władze – model Liberatora został udostępniony w Sieci i każdy, komu na tym zależy, może go sobie ściągnąć.

Po ponad roku Cody powraca z nowym pomysłem, tym razem znacznie poważniejszym od plastikowego pistoletu. Jego dzieło nosi nazwę Ghost Gunner i jest automatyczną, obrabiarką CNC. Do jej obsługi nie jest wymagana wiedza techniczna, a sprzęt pozwala na wyprodukowanie z aluminium dolnej części karabinu AR-15 (wojsko używa tej broni pod nazwą M16).

Ghost Gunner
Ghost Gunner

Dlaczego właśnie ten element jest kluczowy? Wynika to z amerykańskich przepisów: obrabiarka wytwarza tę część broni, na której znajdują się numery seryjne i której sprzedaż podlega ograniczeniom. Całą resztę elementów AR-15 można w Stanach Zjednoczonych bez problemu dokupić – jest dostępna w postaci części zamiennych, których obrót nie jest w żaden sposób ograniczany czy rejestrowany.

W praktyce oznacza to, że każdy chętny może uruchomić w domu manufakturę, produkującą karabiny szturmowe, niepodlegające jakiejkolwiek kontroli czy nadzorowi państwa.

Obrabiarki są dostępne w przedsprzedaży na stronie GhostGunner.net. Pierwsze egzemplarze zostały sprzedane za 999 dolarów. Cena pozostałych sięga 1299 dol. i jak widać na stronie projektu, zamówień nie brakuje - w momencie pisania tego artykułu zamówiono już niemal 250 Ghost Gunnerów.

Pierwsze obrabiarki mają trafić do klientów przed Bożym Narodzeniem. Wygląda na to, że świąteczne fajerwerki będą w tym roku u niektórych wyjątkowo głośne.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów Wired, Bearing Arms, Makezine i The Firearm Blog.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.