Gigantomania, perfekcja i ekologia. Apple przedstawia projekt swojej nowej siedziby

Obecna siedziba Apple'a prezentuje się wyjątkowo skromnie. Choć na razie pracownicy muszą zadowolić się starym kampusem, firma planuje przenosiny. Pomysłodawcą nowej kwatery głównej, nazywanej Campus 2, był jeszcze Steve Jobs, jednak nie wystarczyło mu czasu,  by doprowadzić projekt do końca. Jak prezentuje się nowa siedziba Apple’a?

Apple przedstawia projekt swojej nowej siedziby (Fot. Cupertino.org)
Apple przedstawia projekt swojej nowej siedziby (Fot. Cupertino.org)
Łukasz Michalik

Obecna siedziba Apple'a prezentuje się wyjątkowo skromnie. Choć na razie pracownicy muszą zadowolić się starym kampusem, firma planuje przenosiny. Pomysłodawcą nowej kwatery głównej, nazywanej Campus 2, był jeszcze Steve Jobs, jednak nie wystarczyło mu czasu,  by doprowadzić projekt do końca. Jak prezentuje się nowa siedziba Apple’a?

Ponad rok temu Michał wspominał o nowej siedzibie Apple'a. Od tamtego czasu wprowadzono drobne zmiany, a inwestor postanowił upublicznić nieco informacji dotyczących nie tylko wyglądu budynku, ale również jego otoczenia.

Projekt został przygotowany przez pracownię architektoniczną sir Normana Fostera. Jak twierdzi biograf Steve'a Jobsa, Walter Isaacson, spotkania ówczesnego CEO Apple'a i architektów, dotyczące kształtu budynku i zastosowanych w nim rozwiązań, trwały przez cały 2010 rok.

Pierwotna koncepcja zakładała kształt trzech połączonych wokół centralnego dziedzińca półkoli. Ta wizja została zmieniona po sugestii syna Jobsa. Reed Jobs, oglądając przyniesione przez tatę plany, stwierdził, że projekt nowej siedziby przypomina męskie genitalia.

Obok znanych renderów, przedstawiających ogólny kształt kompleksu, pojawiły się wizualizacje jego otoczenia oraz - co moim zdaniem najbardziej spektakularne - pokazane na końcu tego tekstu mapy, obrazujące rozmach inwestycji.

Widok z góry. Dach obiektu zostanie pokryty panelami słonecznymi. O skali inwestycji wymownie świadczy fakt, że zadrzewiony dziedziniec we wnętrzu budynku ma 250 metrów średnicy. To mniej więcej 2,5 długości boiska piłkarskiego. Wewnątrz kompleksu można schować watykański plac Świętego Piotra.

2.

Istniejące obecnie budynki zostaną wyburzone, a na ich miejscu pojawią się drzewa. Plan przewiduje, że będzie ich dokładnie 7 tysięcy. Wolną przestrzeń pozwalającą na zadrzewienie całej okolicy uzyskano, chowając większość parkingów pod ziemię.

3.

Każde z drzew ma swój numer. Przewiduje się, że w okolicy pozostanie kilkaset istniejących obecnie drzew, ale twórcy projektu chcą zasadzić 6146 nowych. Szczególnie ważne okazy nie będą wycinane, ale przesadzane. Na osobiste życzenie Steve'a Jobsa w planie zadrzewienia uwzględniono drzewa morelowe. Sady morelowe były charakterystyczne dla okolic Cupertino w latach młodości założycieli Apple'a.

4.

Schemat okolicy Campusu 2.

5.

Wizualizacja jednej ze ścieżek. Cała okolica zostanie również przystosowana do ruchu rowerów.

6.

Najbliższa okolica budynku wygląda bardzo spokojnie, ale zastanawiam się, czy w rzeczywistości podczas przerwy na lunch nie będzie tam tłumu - w budynku ma pracować 12 tys. osób.

7.

Budynek ma liczyć zaledwie cztery nadziemne kondygnacje. Część instalacji i pomieszczeń zostanie ukryta pod ziemią.

8.

Przekrój budynku. Choć na zdjęciu jest to słabo widoczne, teren wokół zostanie wyrównany i podniesiony o kilka metrów.

9.

Projektując wielkie, szklane ściany wykorzystano doświadczenia zdobyte podczas budowy sklepów Apple Store.

10.

Projekt budynku zakłada maksymalne wykorzystanie światła słonecznego, co będzie miało wpływ zarówno na ekologię, jak i na samopoczucie pracowników. Jak przystało na produkt Apple'a, użytkownicy nie będą mieli możliwości samodzielnego otwierania czegokolwiek (może poza drzwiami) - w budynku nie ma otwieranych okien.

11.

Jedna z wysadzanych drzewami alejek. Choć na wizualizacji budynek wydaje się bardzo odległy, według planów czas dotarcia rowerem do którejś z głównych dróg nie przekroczy 4,5 minuty.

12.

Okolice nowej siedziby mają być idealnym miejscem do spacerów. Jednym ze zwyczajów Steve'a Jobsa było omawianie ważnych spraw nie podczas spotkań w salach konferencyjnych, ale w czasie długich przechadzek. Na mapie z lewej strony widoczne są, zaznaczone na niebiesko, drogi dla samochodów. Widoczne po prawej czerwone linie to ścieżki i alejki przeznaczone dla pieszych i rowerzystów.

13.

Mapa dobitnie przedstawia skalę i rozmach inwestycji. Jeden ogromny Campus 2 ma zastąpić kompleks kilkudziesięciu istniejących obecnie budynków.

Plany Campusu 2 wyglądają okazale. Pozostaje czekać na pierwsze zdjęcia wnętrz - w 2015 roku budynek ma zostać oddany do użytku. Ciekawe, czy pracownicy Google'a (zobaczcie nową siedzibę londyńskiego oddziału) albo Facebooka (tak wygląda nowy kampus Facebooka w Menlo Park) będą mieli czego zazdrościć?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.