Google Assistant: asystent głosowy, który rozumie kontekst wypowiedzi
Google Assistant zrozumie nie tylko sens wypowiedzianych słów, ale i towarzyszące im okoliczności. Asystent głosowy stał się w końcu inteligentny?
18.05.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Asystent głosowy: szpieg doskonały
Jak zdobyć szczegółowe informacje o naszym życiu, dzięki którym będzie można sprzedawać nam różne produkty jeszcze skuteczniej? W ostatnich latach wspaniałym źródłem danych dla różnych firm stały się kolejne namiastki sztucznej inteligencji w postaci asystentów głosowych.
O ile algorytmy czytające nasze maile czy analizujące naszą aktywność w serwisach społecznościowych mają dostęp jedynie do wycinka naszego życia, asystent głosowy nie ma takich ograniczeń. Trudno się dziwić – w końcu, aby jego użycie miało sens, dajemy mu dostęp do naszych kontaktów, komunikacji, ulubionej muzyki czy śledzącego nasze położenie GPS-u.
Google Assistant: nowy asystent głosowy Google’a
A ponieważ niewykorzystane okazje lubią się mścić, Google postanowił nadarzającą się okazję wykorzystać najlepiej, jak tylko można i zaprezentował usługę Google Assistant.
To kolejny asystent głosowy, robiący mniej więcej to samo, co reszta tego typu rozwiązań. O ile przemówimy do niego w języku Szekspira i Charlesa Mansona, przypomni nam o urodzinach mamy, zaklepie wizytę u proktologa, poda wysokość Szczytu Lenina albo przepis na lasagne. Czym różni się od reszty?
Pozycję herszta asystentów głosowych ma mu zapewnić rozumienie kontekstu i języka naturalnego.
W praktyce ma to oznaczać, że poproszony o informacje na temat budynku, przed którym właśnie stoimy, będzie wiedział, o który budynek chodzi, zapytany o filmografię jakiegoś reżysera domyśli się nazwiska z kontekstu, a gdy zażądamy repertuaru pobliskich kin i wspomnimy, że na seans chcemy zabrać dzieci, z listy sugerowanych tytułów zniknie Deadpool.
Google refreshes Now with conversational Google Assistant
Pomoc w zarządzaniu domem
Jeśli macie wrażenie, że trudno doszukiwać się w tym rewolucji, to nie jesteście osamotnieni w tej opinii. Zapowiedzi usługi wyglądają wprawdzie efektownie, ale równie efektownie wyglądały przecież zapowiedzi chyba każdego z istniejących asystentów głosowych.
Google ma jednak w zanadrzu ważny atut: Google Assistant ma komunikować się i kontrolować pracę wielu różnych urządzeń, dzięki czemu może stać się czymś w rodzaju domowego centrum dowodzenia. Ułatwi mu to inna nowość, zaprezentowana przez Google’a: inteligentny głośnik Google Home.