Google Chrome: jak zmienić folder docelowy?

Przeglądarka internetowa Google Chrome jest ogólnie dość wygodna. Jej gigantyczne możliwości konfiguracji i personalizacji sprawiają, że można ją maksymalnie dostosować do swoich potrzeb. Ma jednak pewną zasadniczą, dość irytującą wadę: instaluje się tam, gdzie chce, a nie tam, gdzie my chcemy. Na szczęście można sobie z tym poradzić.

Google Chrome - zmiana folderu instalacji
Google Chrome - zmiana folderu instalacji
Kira Czarczyńska

Przeglądarka internetowa Google Chrome jest ogólnie dość wygodna. Jej gigantyczne możliwości konfiguracji i personalizacji sprawiają, że można ją maksymalnie dostosować do swoich potrzeb. Ma jednak pewną zasadniczą, dość irytującą wadę: instaluje się tam, gdzie chce, a nie tam, gdzie my chcemy. Na szczęście można sobie z tym poradzić.

porada dotyczy systemu Windows XP - i pod tym systemem została sprawdzona

Niestety, twórcy przeglądarki internetowej Google Chrome nie byli na tyle mili, żeby dać nam od razu w instalatorze możliwość wybrania, gdzie dokładnie aplikację chcemy zainstalować. Dlatego też, jeżeli jest nam potrzebna zmiana folderu - musimy się wysilić nieco bardziej niż zwykle.

Ważne! Żeby wykonać kolejne kroki, musimy tak czy inaczej mieć na dysku głównym na tyle dużo miejsca, żeby Chrome mógł się tam zainstalować. Jeśli mamy za mało wolnej przestrzeni, nie da rady tego zrobić.

Zmieniamy folder instalacji przeglądarki Google Chrome

Wygląda to trochę inaczej niż brzmi, bo tak naprawdę nie zmieniamy folderu instalacji, tylko przenosimy już zainstalowaną przeglądarkę w inne miejsce. Musimy przy tym nieco pogrzebać w rejestrze, więc:

Uwaga! Zrób najpierw KOPIĘ ZAPASOWĄ REJESTRU!

Kolejne kroki są stosunkowo proste do wykonania:

Krok 1:

Ściągamy i instalujemy Google Chrome w jego standardowej lokalizacji - czyli dokładnie tak, jak sam się zainstaluje. W sam proces i tak nie ma za bardzo jak ingerować, więc po prostu czekamy aż skończy.

Krok 2:

Zamykamy przeglądarkę (jeśli jest uruchomiona). Na wszelki wypadek sprawdzamy też procesy - Menadżer zadań Windows (Ctrl+Alt+Del) - i jeśli jest tam cokolwiek związanego z Chrome, należy zakończyć proces.

Krok 3:

Domyślny folder, w którym instaluje się Chrome, to:

C:Documents and Settings(użytkownik)Ustawienia lokalneDane aplikacji

  • wchodzimy do niego i znajdujemy katalog "Google". Trzeba go w całości wyciąć (Ctrl+X) i wkleić tam, gdzie chcemy go przenieść - na przykład na inny dysk.

Krok 4:

Wchodzimy do rejestru systemu Windows:

Menu Start => uruchom... => regedit

Pamiętajmy o zrobieniu kopii zapasowej! Jeśli już ją mamy, to należy w rejestrze wyszukać wszystkie wpisy zawierające frazę "chrome.exe" - robimy to wciskając Ctrl+F i wpisując żądane zapytanie.

Teraz najważniejsze: wszędzie tam, gdzie we wpisach rejestru występuje ścieżka dostępu do pierwotnej (domyślnej) lokalizacji Google Chrome, trzeba zmienić ją na nową, prowadzącą do folderu, do którego program przenieśliśmy.

Krok 5:

Po dokonaniu wszystkich zmian, restartujemy komputer.

Kiedy uruchomi się ponownie, Google Chrome będzie już normalnie działał ze swojego nowego folderu.

Metodę testowałam, a w sumie cały czas testuję, u siebie - i działa bez najmniejszego problemu. Mimo wszystko jednak, zmian, jak wszelkich modyfikacji ustawień systemowych, dokonujecie na własną odpowiedzialność.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.