Google udostępniło milion książek za darmo do pobrania

Od środy w serwisie Google Books dostępnych jest za darmo ponad milion książek. Prawa autorskie do nich już wygasły można więc pobierać je na dysk i kopiować do woli. Publikacje są zapisane w formatach EPUB i PDF, nie są chronione mechanizmem DRM.

Fot. SXC
Fot. SXC
Andrzej Biernacki

27.08.2009 12:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od środy w serwisie Google Books dostępnych jest za darmo ponad milion książek. Prawa autorskie do nich już wygasły można więc pobierać je na dysk i kopiować do woli. Publikacje są zapisane w formatach EPUB i PDF, nie są chronione mechanizmem DRM.

EPUB to najpopularniejszy format zapisu cyfrowych książek. Obsługują go prawie wszystkie mobilne czytniki, a także komputery wyposażone w odpowiednie oprogramowanie. Standard oferuje lepszą jakość ekranową niż PDF.

Problemem są jedynie literówki. Pliki PDF to grafiki, EPUB to czysty tekst. Konwersji dokonano za pomocą oprogramowania OCR, które rozpoznaje znaki z prawie stuprocentową dokładnością. Niestety od czasu do czasu się myli. Google na razie nie dokonało korekty dlatego można spodziewać się błędów.

Z drugiej strony EPUB to otwarty format, któremu może - ale nie musi - towarzyszyć mechanizm cyfrowego zarządzania prawami autorskimi (DRM). Google zrezygnowało z niego w przypadku starych publikacji, bo prawa autorskie do nich już wygasły.

Celem firmy  jest uproszczenie procesu wymiany informacji i obniżenie jego kosztów - zarówno czysto finansowych, jak i technologicznych czy społecznych. Książki mają być dostępne zawsze i wszędzie - także w telefonach komórkowych czy biednych krajach, gdzie papierowe publikacje są trudno dostępne.

Aby czytać książki Google za pomocą komputera trzeba zainstalować na przykład Stanzę.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.