Google uruchamia wyszukiwanie głosowe po polsku

Google uruchamia wyszukiwanie głosowe po polsku

google voice search
google voice search
Henryk Tur
16.09.2010 11:00

Od wczoraj można korzystać w naszym kraju z usługi wyszukiwania informacji w Internecie za pomocą słów. Jest to możliwe dzięki nowej usłudze Google - Voice Search - przeznaczonej dla komórek.

Od wczoraj można korzystać w naszym kraju z usługi wyszukiwania informacji w Internecie za pomocą słów. Jest to możliwe dzięki nowej usłudze Google - Voice Search - przeznaczonej dla komórek.

Aktualnie usługa jest dostępna w modelach BlackBerry - takich jak Curve I i II, Storm I i II, Pearl oraz Tour - oraz aparatach z Androidem. Mogą korzystać z niej także posiadacze iPhone'ów. Jak to działa? Wypowiadane słowa przetwarzane są na tekst. Na jego podstawie Google wyszukuje interesujące nas informacje. Można też dzięki temu wysyłać SMS-y.

Na początku opracowano funkcję wyszukiwania głosowego dla języków" angielskiego, mandaryńskiego i japońskiego. W następnej kolejności udostępniona została ona również w językach: koreańskim, dialekcie tajwańskim, francuskim, niemieckim, włoskim oraz hiszpańskim. Od środy korzystać można z wyszukiwania głosowego w języku polskim, a do końca roku usługa ma obejmować 20 języków.

Co ważne, docelowo Google chciałby udostępnić funkcję we wszystkich używanych językach świata. Zajmie to jednak sporo czasu, bowiem dodanie każdego nowego języka i dialektu poprzedza szereg drobiazgowych czynności. Najpierw specjaliści pracują bezpośrednio z autochtonami korzystającymi z danego języka czy dialektu na co dzień. Zebrane przez nich wypowiedzi służą do stworzenia modelu, na którym opiera się działanie usługi w danym języku.

Osoby uczestniczące w projekcie proszone są o wielokrotne odczytywanie popularnych zapytań w swoim rodzimym języku w zróżnicowanych warunkach akustycznych, np. w restauracji, przy ruchliwej ulicy czy w samochodzie. Nadto dla każdego języka tworzony jest słownik zawierający ponad milion rozpoznawalnych słów. Jeśli któryś z naszych Czytelników będzie używał tej funkcji, niech da znać, jak działa!

Źródło: google.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)