GoPro w NHL: bijatyki hokeistów będą jeszcze ciekawsze! Zmienia się sposób oglądania sportu

Nagrania z GoPro kojarzą nam się przede wszystkim ze sportami ekstremalnymi. Teraz technologia wkroczy też do sportów zespołowych - kamery GoPro będą towarzyszyć zawodnikom NHL.

GoPro w NHL: bijatyki hokeistów będą jeszcze ciekawsze! Zmienia się sposób oglądania sportu
Adam Bednarek

25.01.2015 10:20

GoPro na hokejowej tafli po raz pierwszy wykorzystane zostanie w meczu NHL All-Star Weekend - czyli spotkaniu największych gwiazd ligi. To świetny start, bo mamy do czynienia z hokejowym show, w trakcie którego zawodnicy popisują się umiejętnościami. Kamerki na strojach i kaskach będą miały co rejestrować.

GoPro w NHL

Na współpracy korzystają obie strony, to oczywiste. GoPro ma świetną reklamę. NHL to największe hokejowe rozgrywki, w Stanach Zjednoczonych to jedna z najważniejszych dyscyplin.

Ale i stacje telewizyjne dostaną efektowne, widowiskowe materiały. Wystarczy zerknąć na filmik promocyjny, żeby zobaczyć, czego widzowie mogą się spodziewać:

GoPro: On the Ice with the NHL

Efektowne parady, strzały - to wszystko zapowiada się super, ale mam wrażenie, że GoPro wjeżdża na tafle, żeby… filmować bójki. Oglądanie walk z tej perspektywy musi być jeszcze bardziej emocjonujące. Możemy spodziewać się wielu hitów na YouTube, na których uwieczniono starcia - i już wiadomo, że połączenie GoPro z NHL to żyła złota.

Fascynujące jest to, jak zmienia się rola telewizyjnego widza. Możemy się domyślać, że stacje już niebawem pozwolą nam wybrać perspektywę, z której chcemy śledzić mecz. Jak w grze. Wolisz kamerę ogólną czy może śledzenie akcji z kamery zamieszczonej na kasku bramkarza?

Best Ice Hockey Fight In History [HD]

A przecież już niedługo wirtualna rzeczywistość dostępna będzie dla wszystkich. Tylko czekać, że mecze oglądać będziemy na Oculus Rifcie, “jeżdżąc” razem z napastnikiem lub broniąc bramki.

Owszem, nie każdą dyscyplinę taka rewolucja czeka. W hokeju jest łatwiej, bo można zamontować kamerę na kasku, zawodnicy i tak są chronieni “pancerzami”, więc ryzyko kontuzji spowodowanej GoPro jest niewielkie. W piłce nożnej czy koszykówce to raczej nie przejdzie, dopóki na rynku nie pojawią się miniaturowe, niezauważalne kamerki.

Sędzia z GoPro

Chociaż nawet wtedy mogłoby to nie zagrać tak, jak trzeba. Zobaczcie jak wyglądał trening Manchesteru City z GoPro na głowach piłkarzy. Chcielibyście tak oglądać mecze? Ja nie. Jest za dużo chaosu, niewiele widać. W piłce nożnej nie o to chodzi.

GoPro: On The Training Course with Manchester City

O ile GoPro na Leo Messim jest melodią przyszłości, tak kamerkę spokojnie może nosić np. sędzia. Jakiś czas temu redakcja Canal + Sport wyemitowała świetny materiał: sędzia miał przy sobie mikrofon, za pomocą którego rejestrował wszystkie rozmowy z piłkarzami.

Dzięki temu zobaczyliśmy inną twarz tego zawodu. Jeszcze ciekawiej byłoby, gdyby to sędziowie mieli zamontowane kamery. Jak widzą sytuację w polu karnym? Czy są w stanie wychwycić spalonego? Wreszcie moglibyśmy sprawdzić, jak błędnie oceniamy pracę arbitrów. I jak jej nie doceniamy.

Nie mówiąc już o tym, że GoPro to świetne narzędzie dla osób kręcących dokument. Jak wygląda mecz z perspektywy trenera? Rezerwowego? Zwykła, nawet malutka kamera peszy. Jej obecność krępuje. GoPro może pozostać niezauważone, jeśli się je dobrze zamontuje.

Zabrzmi to banalnie, ale cóż, to prawda: zmienia się sposób, w jaki śledzimy sportowe transmisje. Siedząc wygodnie w fotelu już niebawem poczujemy się nie tylko tak, jakbyśmy byli na trybunach, ale po prostu znajdziemy się w środku samej akcji. Ja już nie mogę się doczekać.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.