Gorsza sprzedaż pomp ciepła. Nie są to wcale złe informacje
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła opublikowała informacje na temat sprzedaży urządzeń grzewczych w Polsce. Wynika z nich, że ich sprzedaż maleje, ale rośnie w niej udział pomp ciepła.
21.08.2023 | aktual.: 21.08.2023 20:13
Rok 2023 nie jest najlepszy pod kątem sprzedaży urządzeń grzewczych. Z informacji przekazywanych przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wynika, że w pierwszym półroczu 2023 r. spadki wyniosły ok. 40 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2022. W samym drugim kwartale 2023 r. spadki sprzedaży wyniosły 55 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego.
Spadki sprzedaży dotknęły też pomp ciepła. W opracowaniu przygotowanym przez PORT PC czytamy, że wyniki sprzedażowe tych urządzeń wyglądają lepiej, niż prognozowano jeszcze kilka tygodni temu. W pierwszym półroczu 2023 r. w odniesieniu do pierwszego półrocza 2022 r. wyniki pomp ciepła na rynku urządzeń grzewczych prezentowały się następująco:
- pompy ciepła typu solanka-woda − wzrost sprzedaży o 37 proc.;
- pompy ciepła typu powietrze-woda − wzrost sprzedaży o 3 proc., przy czym w przypadku splitów wzrost wyniósł 7 proc., a w przypadku monobloków odnotowano spadek o 8 proc.
- pompy ciepła typu powietrze-woda służące tylko do przygotowania c.w.u. − spadek o 35 proc..
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zestawiając te dane z wysokimi spadkami sprzedaży urządzeń grzewczych innego rodzaju (spadek sprzedaży kotłów gazowych wynosił ok. 50 proc., a w przypadku kotłów na pellet wartość ta wynosiła ponad 70 proc.), dowiadujemy się, że pompy ciepła były najczęściej sprzedawanymi urządzeniami grzewczymi w Polsce. Ich udział w rynku wynosił 60 proc., gdy w zestawieniu uwzględni się tylko jednofunkcyjne kotły gazowe przeznaczone do współpracy z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej oraz kotły z zasobnikiem już wbudowanym (ich udział wynosił 31 proc.).
Trzeba jednak podkreślić, że PORT PC bazuje na danych dotyczących sprzedaży do hurtowni, firm dystrybucyjnych i instalatorów. W związku z tym nie sposób określić, kiedy urządzenia te trafią lub trafiły do klientów końcowych.
Pewien obraz sytuacji klarują jednak statystyki programu Czyste Powietrze. Wynika z nich m.in., że w maju i czerwcu 2023 r. udział pomp ciepła we wszystkich wnioskach o dofinansowanie wynosił odpowiednio 57 i 56 proc.
Eksperci PORT PC zaznaczają, że na wyhamowanie rynku urządzeń grzewczych wpływ ma ogólna sytuacja polskiej gospodarki, a w przypadku pomp ciepła dodatkowym czynnikiem ograniczającym sprzedaż jest brak zachęcających rozwiązań, takich jak specjalne taryfy energetyczne. Problemem jest też wysoka cena energii elektrycznej w porównaniu do ceny paliw kopalnych.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii