Grube ryby branży gier - kto jest szefem wszystkich szefów?
Każda gałąź jakiegokolwiek przemysłu - także growego - ma swoich szefów. To właśnie od ich decyzji zależy to, w jakie gry będziemy grali oraz jaki sprzęt do grania trafi do sklepów. Dzięki nim mamy możliwość rozwijania swojej pasji, w związku z czym pomyśleliśmy, iż dobrze byłoby się im bliżej przyjrzeć.
21.06.2011 | aktual.: 14.01.2022 13:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Satoru Iwata
Urodzony 6 grudnia, 1959 roku. Facet jest czwartym z kolei prezydentem i CEO firmy Nintendo, w roku 2002 zastąpił pana Yamauchi. Według magazynu Barron's Magazine został on okrzyknięty jednym z najlepszych szefów zarządzających świata, głównie za sprawą sukcesów konsoli Wii oraz serii gier Brain Age. Co ciekawe, zanim rozpoczął pracę w Nintendo, w czasie swoich szkolnych lat projektował proste gry w domowym zaciszu.
Ken Kutaragi
Ojciec PlayStation przyszedł na świat 8 sierpnia 1950 roku. Jest byłym CEO Sony Computer Entertainment, jednak jego główne zasługi związane są z konsolą PS. Zanim zasłynął w branży zaprojektował m.in. procesor dźwiękowy do Super Nintendo, a także chip VLSI odpowiedzialny za tworzenie grafiki 3D w pierwszym PlayStation. Aktualnie CEO firmy Cellius, a także szef internetowej korporacji.
Shigeru Miyamoto
Urodzony w listopadzie 1952 roku Miyamoto zasłynął głównie dzięki produkcji i tworzeniu gier wideo. To właśnie dzięki niemu istnieje Mario, Donkey Kong, seria Legend of Zelda, F-Zero czy Pikmin. Aktualnie piastuje urząd managera Działu Analiz i Rozwoju w Nintendo. Ojciec dwojga dzieci, żonaty (żona - Yasuko). Podobno niektóre krajobrazy z Zeldy przypominają jego rodzine strony - prowincję Kyoto.
Peter Moore
Chyba każdy zna Petera, głównie za sprawą śmiesznego incyndentu z tatuażem GTA IV na targach E3. Urodzony w 1955 roku Peter piastował urząd korporacyjnego wice-prezydenta Microsoftu, a także był szefem SEGI w USA. Od 2007 roku to dzięki niemu co roku dostajemy niwą FIFĘ - pracuje bowiem w dziale EA Sports w Electronic Arts. Co ciekawe Moore przez prawie 20 lat pracował dla firmy sportowej Reebok i był nauczycielem wychowania fizycznego.
Peter Molyneux
Wizjoner, wieczny marzyciel, niepoprawny romantyk - w taki sposób można by opisać 52-letniego Petera Molyneuxa. Facet odpowiada za wiele znakomitych serii gier, wśród których znajdują się Dungeon Keeper, Populous czy też Black&White. Aktualnie "siedzi" głównie w grze Fable. Swoją historię z branżą gier rozpoczął w 1982 roku sprzedając dyskietki z grami na Atari i Commodore 64.
John Riccitiello
Riccitiello sprawuje urząd "szefa wszystkich szefów" w firmie Electronic Arts. Wszystkie podrzędne dywizje tej korporacji meldują się bezpośrednio do niego. W swoim portfolio ma między innymi doświadczenie zawodowe związane m.in. z firmą Pepsi. To właśnie za jego rządów firma EA rozpoczęła sporą ekspansję w świecie cyfrowej dystrybucji i sam Riccitiello jest uważany za wielkiego zwolennika tego typu rozwiązań.
Ted Price
Na pewno znacie serię Resistance, Spyro czy też Ratchet & Clank? Ted Price, to osoba, której powinniście składać osobiste podziękowania za te gry. Facet piastuje urząd CEO firmy Insomniac Games, od samego momentu założenia w roku 1994. Pierwszą grą studia był Disruptor z roku 1996 (PlayStation). Sam Price jest żonaty, ojciec czwórki dzieci.
Steve Ballmer
Steve Ballmer piastuje urząd CEO Microsoftu od stycznia 2000 roku. Sam urodził się w roku 1956, a więc aktualnie ma za sobą 55 lat życia. W latach szkolnych Ballmer zarządzał drużyną footballu, pisywał do gazety szkolnej The Harvard Crimson. Przez 2 lata pracował w Procter & Gamble jako asystent product managera, w roku 1980 dołączył do swojego kolegi z lat szkolnych - Billa Gatesa i od tamtej pory pracuje w Microsofcie.
Sam Houser
Urodzony w 1972 roku Sam jest producentem i developerem gier wideo. Jego osoba jest o tyle istotna, iż piastuje on urząd prezydenta studia Rockstar, którego notabene jest także współzałożycielem. To właśnie dzięki niemu graliśmy w kolejne odsłony GTA, gdyż od trzeciej części tej gry to on odpowiada za reżyserię tych produkcji. Co ciekawe Houser pojawiał się również w GTA: San Andreas i GTA IV jako jeden z voice aktorów.
Yves Guillemot
Yves aktualnie jest CEO francuskiego Ubisoftu. Facet założył tę firmę w roku 1986 (jego pierwszy własny biznes po ukończeniu specjalistycznej szkoły)) wraz ze swymi czterema braćmi. Aktualnie jego firma zatrudnia około 6400 osób i odpowiadają one za serie Assassin's Creed, Tom Clancy's czy też Far Cry.
Źródło: fot. pochodzą z wikipedia.org