Gry, które przeszły do historii - część 1

Gry, które przeszły do historii - część 1

Gry, które przeszły do historii - część 1
Henryk Tur
29.04.2010 23:00, aktualizacja: 15.01.2022 14:35

Tak, znowu przychodzi zmierzyć mi się z tematem, który zasługuje nie tylko na artykuł, ale nawet na opracowanie książkowe. Jego motyw przewodni widnieje w tytule, jednak wymaga on niejakiego rozwinięcia, bowiem do historii można przejść z wielu powodów – na przykład zabugowania (o czym zresztą już pisałem). Tym razem opowiem Wam o tytułach, które wyznaczały ścieżki rozwoju gier wideo – poczynając od lat 80-tych XX wieku, po rok 1996.  Zapraszam do lektury.

Tak, znowu przychodzi zmierzyć mi się z tematem, który zasługuje nie tylko na artykuł, ale nawet na opracowanie książkowe. Jego motyw przewodni widnieje w tytule, jednak wymaga on niejakiego rozwinięcia, bowiem do historii można przejść z wielu powodów – na przykład zabugowania (o czym zresztą już pisałem). Tym razem opowiem Wam o tytułach, które wyznaczały ścieżki rozwoju gier wideo – poczynając od lat 80-tych XX wieku, po rok 1996.  Zapraszam do lektury.

TOP 10 najsłynniejszych bohaterów gierPewien żarłoczny jegomość...

[/h3]Skoro cofamy się do początku osiemdziesiątych XX wieku, nie sposób nie zacząć od prostej, aczkolwiek diablo wciągającej gry, która doczekała się dziesiątek podróbek, przeróbek, klonów i „twórczych wariacji”. O czym mowa? Ano o Pac-Manie. Tu ciekawostka: gra w Japonii znana jest jako Puck-Man, jednak wersja światowa została zmieniona. Dlaczego? Zachodziła bowiem obawa, że nazwa złośliwie będzie przekręcana i P zostanie zastąpione przez F. Druga ciekawostka – owo „Puck” wzięło się od japońskiego zwrotu paku-paku taberu, co oznacza „jeść kłapiąc ustami”. Pasuje idealnie, prawda? Pac-Man pochłonął tony monet na automatach i stał się jedną z najbardziej znanych ikon gier wideo.

Old Super Mario Bros. on PC (1985) DOWNLOAD

[url=http://grrr.pl/2010/04/19/growy-epic-fail-top-10-wpadek-z-grami/]

TOP 10 wpadek z grami[/url]

Zamek pełen nazistów

Rok 1984 przyniósł światu także Castle Wolfenstein. Była to jedna z pierwszych gier akcji, dających graczom swobodę wyboru poczynań. Nasza postać to więzień schwytany przez nazistów i zamknięty w tytułowym zamku, zaś cel zabawy to oczywiście wydostanie się na zewnątrz. Nie jest to shooter, który wymaga likwidacji wszystkich oponentów, choć też nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego dokonać. Możemy jednak po prostu przekradać się, unikając wejścia w pole widzenia strażników, a także brać ich na celownik, zmuszając do poddania. Przeszukujemy też skrzynie, gdzie odnajdujemy mundury (można taki założyć, aby udawać Niemca),  dzienniki, pożywienie, itp. Jak więc widzicie zarówno Sam Fisher, jak i Agent 47 czy też Garrett swój rodowód mają w tej właśnie produkcji. A prócz tego był to pierwszy zmodowany tytuł w dziejach – pojawiła się parodia Castle Smurfenstein, gdzie postaci zastąpiono smurfami. Inny zaś historyczny aspekt to inspiracji dla powstanie kolejnej topowej gry – Wolfenstein 3D (będzie o niej za chwilę).

MicroProse Software Labs - Sid Meier's Civilization - 1991

Hity 2009 rokuZamek pełen nazistów - ale w 3D

[/h3]Wolfenstein 3D pojawił się w 1992 roku i jest to tytuł, który mimo „niedzisiejszej” grafiki wciąga nawet teraz. Stworzony został przez* idSoftware i jak już napisałem – zainspirowany został przez Castle Wolfenstein. Pojawia się tu po raz pierwszy Blazkowicz, a jego przygody uznawane są  za pierwowzór współczesnych strzelanek fpp. Warto zauważyć, że początkowo gra wyszła jako shareware i składała się z dziesięciu poziomów, nazwanych łącznie Escape from Wolfenstein. Wydanie komercyjne składało się z sześciu epizodów, mających razem sześćdziesiąt poziomów. Nie zabrakło też dużej dawki humoru – jedna z ukrytych plansz jest odwzorowaniem etapu z Pac-Mana, a Blazkowicza ścigają duszki. Warto też zauważyć, że rok po wydaniu Wolfenstein 3D, idSoftware zawojowało graczy tytułem Doom, a w 1996 ukazał się Quake*. To także legendarne tytuły, jednak o nich pisać tym razem już nie będę.

Wolfenstein 3D

Molyneux wybiera 5 rewolucyjnych gierCzerwie, pustynia, wozy bojowe

[/h3]Przedostatnią rzeczą na mojej liście gier, które zmieniły świat, jest Dune II. Grę tą uznaje się z matkę współczesnych strategii czasu rzeczywistego – choć wcześniej mieliśmy do czynienia także z innymi tytułami, to jednak druga odsłona Diuny stworzyła na nowo fundamenty, na których powstały potem wszystkie inne rts-y. Tytuł ten ukazał się w 1992 roku i z miejsca wdarł na szczyty list growych przebojów. Walki o zdobycie melanżu, możliwość walki jako przedstawicie Atrydów, Harkonnenów czy też Ordosów, a także w miły dla oka sposób pokazani doradcy i pole bitwy sprawiały, że  Dune II wyznaczyło kierunek rozwoju rts-ów, bez którego nie mielibyśmy choćby *R.U.S.E., Napeloen: Total War *i niezliczonej ilości innych tytułów z tego gatunku.

Amiga Presentation - Dune 2 (Harkonnen last mission)

[url=http://grrr.pl/2009/12/07/kolejny-tomb-raider-bedzie-mial-multiplayera/]Tomb Raider multiplayer?

[/url]Mieczem macham, czarem czaruję

Kilka lat  później zdobywanie melanżu zostało zastąpione przez masowe wyrzynanie potworów w mrocznym świecie Diablo. Kto nie grał w ten tytuł, niech nie mówi, że zna hack’n’slashe. Oczywiście można wskazać pierwowzory, jakie przyczyniły się do powstania tego tytułu – Hero Quest, Eye of beholder czy Ishtar, albo i nawet Ghosts'n'Goblins – jednak aspekt historyczny Diablo tkwi w tym, że jako jedna z pierwszych popularnych gier umożliwiała ona zabawę multiplayer. Pamiętam czasy, kiedy do kafejek przychodziły umówione grupki młodszych i starszych graczy, aby wspólnie oddawać się polowaniom na ghule i inne maszkary, albo też walczyć ze sobą. To kawał dzieciństwa niejednego grrrracza, a poza tym noce spędzone na ganianiu po podziemiach i patrzeniu, jak rośnie poziom doświadczenia. Po prostu kult.

Ta dziesiątka to najbardziej istotne gry w historii branży. Można by dodać jeszcze parę – na przykład pierwsze zabawy z wyścigami, przygodówki, itp., ale co za dużo to niezdrowo.  Zostawiam więc wspomniane gatunki na kolejną opowieść.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)