Gry wideo znowu trafią do muzeum. Zdarza im się to coraz częściej

Gry wideo znowu trafią do muzeum. Zdarza im się to coraz częściej

Gry wideo znowu trafią do muzeum. Zdarza im się to coraz częściej
Redakcja Gadżetomanii
05.12.2012 15:00, aktualizacja: 13.01.2022 13:10

W grudniu rusza kolejna wystawa muzealna związana z tematyką gier wideo. Następna - w marcu. Takie inicjatywy są coraz bardziej popularne, także w Polsce.

W grudniu rusza kolejna wystawa muzealna związana z tematyką gier wideo. Następna - w marcu. Takie inicjatywy są coraz bardziej popularne, także w Polsce.

O to, czy gry wideo są sztuką, można się spierać (ja uważam, że bywają). Ale nawet jeśli na potrzeby dyskusji założymy, że na pewno tak, to i tak są stosunkowo młode w porównaniu z filmem, muzyką czy malarstwem. Mimo to dorobek jest już wystarczająco duży, by móc przeprowadzić kilka inwazji na muzea.

Estetyczna ekspresja Pac-Mana

Amerykańskie Muzeum Sztuki Współczesnej (Museum of Modern Art, w skrócie MoMA) ogłosiło właśnie, że zebrało już czternaście eksponatów do nowej wystawy. Cóż to za eksponaty? Zerknijmy na listę:

  • Pac-Man (1980),
  • Tetris (1984),
  • Another World (1991),
  • Myst (1993),
  • SimCity 2000 (1994),
  • Vib-ribbon (1999),
  • The Sims (2000),
  • Katamari Damacy (2004),
  • EVE Online (2003),
  • Dwarf Fortress (2006),
  • Portal (2007),
  • flOw (2006),
  • Passage (2008),
  • Canabalt (2009).

Jakie były kryteria doboru tytułów? Jak tłumaczy Paola Antonelli, kurator w MoMA: dokładnie takie jak w przypadku wszystkich innych rzeczy trafiających do muzeum. "Historyczne i kulturowe znaczenie, ekspresja estetyczna, innowacyjne podejście do technologii, świetna synteza materiałów i technik" - wyjaśnia Paola.

[solr id="gadzetomania-pl-330062" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://gadzetomania.pl/4366,osiemnastka-marki-playstation-co-zawdzieczamy-konsolom-firmy-sony" _mphoto="001-playstation-330062-2-0ca1aa8.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4739[/block]

W sumie gier będzie czterdzieści, a wystawa wystartuje w marcu. Nieco wcześniej, bo w połowie grudnia, poświęcona grom wystawa zostanie otwarta w Museum of the Moving Image. Nazwano ją “Spacewar! Video Games Blast Off” i ma być ona hołdem dla 50-letniej już gry Spacewar.

Gry podbijają muzea

Tego typu inicjatyw jest coraz więcej. 20 października tego roku w Rzymie zostało otwarte drugie Muzeum Gier Wideo w Europie, Vigamus (pierwsze to Computerspiele Museum w Berlinie). Pomysłodawca inicjatywy, Marco Accordi Rickards, opowiadał o niej niedawno polskiemu magazynowi Neo Plus:

Mamy stałą wystawę Game Zero poświęconą narodzinom branży, zaczynając od Tennis for Two z 1958 roku, aż do dużego kryzysu w USA w połowie lat 80. Można zobaczyć ponad sto gier i ponad pięćdziesiąt konsol. Mamy też strefę interaktywną z sześcioma automatami oraz flipperami. Od Taito dostaniemy oryginalny japoński automat Space Invaders i będzie można na nim zagrać! Będzie też można zobaczyć oryginalny master disk Dooma, który dostaliśmy od id Software.

Zainteresowani? Może warto przemyśleć wycieczkę, choćby przy okazji wakacji. Ja świetnie wspominam wszelkie wystawy, które odbywały się w specjalnie wydzielonych sekcjach na targach GamesCom - było tam mnóstwo starego sprzętu i zapomnianych już niestety konsol.

Obraz

Również w Polsce zdarzają się wystawy (np. Dawne Komputery i Gry), a niewykluczone, że już wkrótce będziemy mieć własne muzeum gier, wyłącznie im poświęcone. Taki plan mają mieszkańcy Wrocławia, a pieniądze na cel chcą zbierać dzięki crowdfundingowi, czyli finansowaniu społecznościowemu. Szczegóły znajdziecie na facebookowym profilu akcji. Dorzucicie się?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)