Grzywna za antenę satelitarną? W tym przypadku to możliwe
Anteny są powszechnie obecne na budynkach i wydaje się, że te proste urządzenia nie sprawiają żadnych problemów. Zazwyczaj po zamontowaniu zapomina się o nich na wiele lat. Jednak w pewnych sytuacjach montaż anteny satelitarnej może wiązać się z koniecznością zapłacenia kary w wysokości 2,5 tys. zł.
Podczas budowy domu napotykamy na wiele trudności. To znaczące przedsięwzięcie wymaga uwagi i spełnienia licznych wymogów. Prawo budowlane często nie daje możliwości odstępstw, przez co inwestorzy muszą być ostrożni, aby drobna pomyłka nie skutkowała wysokimi karami. Podobne zasady dotyczą osób, które chcą przeprowadzić modyfikacje w już istniejących budynkach.
Niekiedy mogą to być bardzo proste prace. Jednym z takich przykładów jest montaż anteny satelitarnej. Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt. 15 prawa budowlanego, instalacja urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, nie wymaga pozwolenia na budowę.
Kara za niepoprawny montaż anteny to nawet 2,5 tys. złotych
W niektórych przypadkach montaż anteny na dachu może jednak prowadzić do wysokiej kary. Dotyczy to raczej rzadkich sytuacji, kiedy antena jest zamontowana na maszcie powyżej trzech metrów. Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 pr. bud., instalacja urządzeń o wysokości ponad 3 metry na budynkach wymaga zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Serwis prawo.pl informował, że w razie braku zgłoszenia lub sprzeciwu organu, budowa może zostać nakazana do rozbiórki, zgodnie z art. 49b ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409).
Rzadkim przypadkiem jest konieczność instalacji anteny na dużej wysokości. Może to być jednak uzasadnione w miejscach o gęstej zabudowie lub trudnym ukształtowaniu terenu, gdzie odbiór sygnału jest utrudniony. Ważne jest, aby w takich przypadkach przestrzegać obowiązujących przepisów.
Naruszenie ich może skutkować dotkliwymi karami. Brak zgłoszenia konstrukcji odpowiednim organom oznacza konieczność zapłacenia opłaty legalizacyjnej, której wysokość wynosi 2,5 tys. złotych.