Pompy ciepła mają swój czas. Będzie ich przybywać lawinowo

Pompy ciepła będą odgrywać gigantyczną rolę, jeśli chodzi o ogrzewanie gospodarstw domowych. Do 2030 r. liczba zainstalowanych urządzeń ma wzrosnąć ponad trzykrotnie w skali całego świata.

Powietrzna pompa ciepła
Powietrzna pompa ciepła
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Santeri Viinamäki

13.09.2022 | aktual.: 14.09.2022 08:51

Międzynarodowa Agencja Energetyczna w nowym raporcie twierdzi, że do 2030 r. czeka nas ogromny przyrost liczby zainstalowanych na świecie pomp ciepła. Najnowsze dane na temat liczby tego typu urządzeń wykorzystywanych do ogrzewania pochodzą z 2020 r. Wówczas funkcjonowało 180 milionów jednostek na całym świecie.

Do 2030 r. liczba ta ma wzrosnąć ponad trzykrotnie. Dziennikarze PV Magazine, powołując się na wspomniany raport IEA, wskazują, że za osiem lat na świecie powinno funkcjonować aż 600 milionów pomp ciepła. Do tego czasu 40 proc. energii elektrycznej ma być produkowane przez elektrownie słoneczne i wiatrowe, a sporą część z nich przeznaczymy właśnie na zapewnienie odpowiedniej temperatury budynków.

Wysokowydajne pompy ciepła mają być główną technologią, prowadzącą do redukcji emisji z ogrzewania w gospodarstwach domowych. W tej chwili w kwestii pomp przodują kraje skandynawskie i Francja. Wynika to między innymi z dużej świadomości dotyczącej kosztów wykorzystania tych technologii. W Szwecji 29 proc. zapotrzebowania na ciepło budynków pokrywają pompy ciepła. W Finlandii liczba ta wynosi 15 proc.

Pompy ciepła cieszą się też dużą popularnością tam, gdzie docenia się ich zdolność do realizowania funkcji grzewczej wraz z chłodzącą, na przykład w Stanach Zjednoczonych i Japonii. W USA ok. 40 proc. nowych domów jednorodzinnych jest wyposażonych w pompy ciepła.

Popularyzacja pomp ciepła ma pomóc Unii Europejskiej uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Zgodnie z planem REPowerEU, tempo przyrostu pomp ciepła powinno wzrosnąć do ok. 10 milionów jednostek w ciągu najbliższych pięciu lat. Rynek polski jak najbardziej wpisuje się w ten trend. Warto zauważyć, że jeśli chodzi o pompy ciepła, Polska rozwijała się najszybciej w Europie.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.