Gwiazdkowe prezenty mogą być w tym roku droższe. Zawiniła azjatycka pogoda

Koniec roku, postrzegany zazwyczaj jako okres wzmożonych zakupów elektroniki i sprzętu komputerowego, a jednocześnie wyprzedaży i rabatów może w tym sezonie nieprzyjemnie zaskoczyć. Dlaczego?

Fabryka Western Digital w Tajlandii (Fot. Rostblog.ru)
Fabryka Western Digital w Tajlandii (Fot. Rostblog.ru)
Łukasz Michalik

30.10.2011 09:30

Koniec roku, postrzegany zazwyczaj jako okres wzmożonych zakupów elektroniki i sprzętu komputerowego, a jednocześnie wyprzedaży i rabatów może w tym sezonie nieprzyjemnie zaskoczyć. Dlaczego?

Pierwsze miejsce w światowym rankingu producentów twardych dysków zajmują Chiny. Drugie miejsce należy do Tajlandii i to właśnie ten kraj został dotknięty katastrofalnymi powodziami. Woda zagroziła nie tylko stolicy kraju – Bangkokowi – ale zniszczyła lub przerwała dostawy dla wielu fabryk, zajmujących się m.in. produkcją dysków.

Szacuje się, że zniszczeniu lub unieruchomieniu uległo około 30 proc. przedsiębiorstw, produkujących elektronikę. Znaczna część pozostałych również przerwała produkcję, skupiając się na zabezpieczeniu infrastruktury i ratowaniu sprzętu.

Obraz

Nie pracują m.in. fabryki firmy Western Digital. W nieco lepszej sytuacji jest Seagate – fabryki jeszcze działają, ale kończą się zapasy części. Sytuacja ta spowodowała oczywistą reakcję rynku – ceny dysków skoczyły w górę o kilkadziesiąt procent.

Problemem jest również dostępność nowych komputerów w okresie przedgwiazdkowym – większość firm ma zapasy części na 4-6 tygodni, a zatem niedobór dysków zacznie być odczuwany właśnie w okresie wzmożonego popytu.

Rynek nie znosi próżni – problemy tajlandzkich przedsiębiorstw prawdopodobnie wykorzystają inne firmy, zwiększając produkcję, jednak szanse na unormowanie sytuacji przed okresem świątecznym są niewielkie. Prawdopodobnie czeka nas okresowa podwyżka cen.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
poradnikikomputerynews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.