Hologram domowym sposobem? [wideo]

Jak się okazuje, do stworzenia całkiem ciekawie wyglądającego hologramu nie potrzeba specjalnej technologii. Japońscy naukowcy stworzyli obraz 3D zająca za pomocą metody, która nie byłaby aż tak trudna do zastosowania w domowych warunkach.

3D Bunny
3D Bunny
Grzegorz Nowak

18.03.2011 13:00

Jak się okazuje, do stworzenia całkiem ciekawie wyglądającego hologramu nie potrzeba specjalnej technologii. Japońscy naukowcy stworzyli obraz 3D zająca za pomocą metody, która nie byłaby aż tak trudna do zastosowania w domowych warunkach.

Oczywiście pod warunkiem, że mamy odpowiednią wiedzę i oprogramowanie. Naukowcy z Uniwersytetu w Osace stworzyli nieduży hologram zająca dzięki trzem projektorom multimedialnym i odrobinie dymu. Zasada działania hologramu jest prosta - na smugę dymu rzucany jest obraz z trzech różnych projektorów. Każdy wyświetla różne obrazy zająca, które nakładają się na siebie, tworząc jeden obraz 3D.

Rozwiązanie, które zastosowali Japończycy, nie jest nowe. Podejmowano już próby stworzenia obrazów przestrzennych za pomocą dymu i projektora. Projekt Azjatów różni się liczbą zastosowanych projektorów - zwiększa to wrażenie przestrzenności. Teraz naukowcy mają zamiar pracować nad polepszeniem jakości obrazu (aby był bardziej stabilny) oraz ewentualnym jego zwiększeniem.

Poniżej możecie zobaczyć, jak hologram wygląda w praktyce. Z filmu można wywnioskować, że pomysł sprawdzi się również w przypadku ruchomych obrazów (zwrócicie uwagę, jak zając rusza głową).

3D Multi-Viewpoint Fog Projection Display #DigInfo

Źródło: slashgear.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.