IBM przedstawiło innowacje, które wkrótce zmienią miasta

Strona głównaIBM przedstawiło innowacje, które wkrótce zmienią miasta
11.05.2010 15:11
IBM przedstawiło innowacje, które wkrótce zmienią miasta
Henryk Tur
Henryk Tur

Wczoraj na Forum IT w Warszawie ogłoszono po raz czwarty listę "IBM Next Five in Five". Jest to szykowana przez ekspertów prognoza pięciu innowacji, jakie mają zmienić oblicze świata w ciągu najbliższych lat. Jak wynika z ich szacunków, miasta staną się "inteligentne" i lepiej zorganizowane. Co to właściwie oznacza?

Wczoraj na Forum IT w Warszawie ogłoszono po raz czwarty listę "IBM Next Five in Five". Jest to szykowana przez ekspertów prognoza pięciu innowacji, jakie mają zmienić oblicze świata w ciągu najbliższych lat. Jak wynika z ich szacunków, miasta staną się "inteligentne" i lepiej zorganizowane. Co to właściwie oznacza?

[blo-link-inner href="http://gadzetomania.pl/23765,jak-bedziemy-parkowac-w-przyszlosci-najciekawsze-koncepcje"]Jak zaparkujemy w przyszłości?[/blo-link-inner]

Po pierwsze - zwiększanie się populacji miast wymusi na technice rozwój inteligentnych systemów, które będą alarmować oraz informować służby sanitarne i medyczne o ogniskach chorób czy epidemii, a także wskazywać najbardziej zagrożone rejony. Jest to niezbędne, ponieważ już teraz ponad połowa mieszkańców Ziemi mieszka w miastach, zaś do 2050 roku w metropoliach będzie egzystować 70% ludzkości. Dlatego też - to drugi punkt listy - same budynki będą musiały powstawać jako samodzielne, inteligentne obiekty. Samodzielne, czyli wyposażone we własny system zarządzania instalacją wodno-kanalizacyjną, elektryczną i grzewczą. Wyposażone zostaną w tysiące czujników, rejestrujących takie rzeczy jak między innymi: wilgotność powietrza, zużycie energii. Tego typu budynkiem jest nowa siedziba World Trade Center w Nowym Jorku, która stanowi niejako samodzielny organizm.

381020194627534570
Źródło zdjęć: © [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/05/City.jpg)

[blo-link-inner href="http://gadzetomania.pl/23833,rewolucyjne-i-nowoczesne-turbiny-wiatrowe-od-flodesign-wideo"]Turbiny wiatrowe od FloDesign[/blo-link-inner]

Trzecia innowacja to zmiana napędów pojazdów komunikacji miejskiej oraz aut w miastach. Paliwo zastąpią akumulatory elektryczne (między innymi czerpiące energię z wiatru), które pozwolą na pokonanie od 500-800 km po jednokrotnym naładowaniu. No cóż - to chyba najbardziej niepewny punkt w tym spisie. Czwarty natomiast prognozuje wprowadzanie  inteligentnych kanałów ściekowych. Kanały te uzdatniają wodę i filtrują ścieki tak, aby zanieczyszczenia nie przedostawały się do środowiska. Dodatkowo to rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić wodę - dziś ok. 50% zasobów H2O wycieka przez nieszczelną infrastrukturę. Nie jest to znowu tak odległa przyszłość - IBM wdraża już inteligentny system sanitarny w Dublinie. Ostatni punkt na liście są centra antykryzysowe, które będą musiały powstać w każdym większym mieście. Mają pracować cały czas, gromadząc wszelkie dane, jakie mogą pomóc w zapobieganiu katastrofom czy też przestępczości zorganizowanej. Pierwsze dwa powstają już w Nowym Jorku oraz Amsterdamie. Na tym lista się zamyka. Cóż, futurologa to temat niewdzięczny - czas bardzo szybko weryfikuje wszelakie prognozy. Niedługo więc sprawdzimy,czy eksperci IBM mieli rację.

Udostępnij:
Komentarze (0)