Innowacje technologiczne w branży budowlanej – gdzie zamieszkamy w XXII wieku?
Rozwój technologii ma wielki wpływ na architekturę, czego przykładem choćby inteligentne domy. Innowacje technologiczne obejmują każdy aspekt życia ludzkiego, mieszkań nie wyłączając. Czasem jednak okazuje się, że niektórzy wolą "stare, dobre czasy", inni zaś wolą inwestować w projekty z takim rozmachem, że proszę siadać. Oto kilka ciekawych koncepcji mieszkań i domów, jakie w XXII wieku mogą być codziennością.
Równie często w grach i filmach, których akcja osadzona jest w przyszłości i na powierzchni, widzimy niebosiężne wieżowce. W sumie gigantyczne budynki to żadna nowość (głownie dzięki arabskim szejkom), jednak architekci wciąż rozmyślają, jak stworzyć coś nowego w tym temacie. Być może wiek XXII ukaże nam kompleksy wieżowców inspirowana lasami namorzynowymi. Pierwszym tego typu projektem jest Mangal City. Nie wiadomo jednak jeszcze, z jakiego materiału miałyby powstawać jego poszczególne komponenty.
Projekty te to wielkie skupiska ludzi na wspólnej powierzchni. Co jednak, jeśli ktoś nie lubi tłoku i woli mieszkać sam? Jeśli trendy proekologiczne się utrzymają, być może popularne staną się domy o kształcie wielkich jaj. Blob VB3 został zaprezentowany przez belgijską firmę designerską dmvA. Ma on ledwie 20 metrów kwadratowych powierzchni, ale da się bez problemu wykonać większe. Nie ma też tu okien, ale to również rzecz do poprawki. Poniższe zdjęcie prezentuje wnętrze takiego domku - na półkach zmieści się wszystko, stanowią one także miejsce do spania. Kilka przegródek dzieli Bloba na pokój, kuchnię oraz łazienkę.
[/h3]Co ciekawe, są też domki zajmujące mniejszą powierzchnię, ale posiadające większy metraż. Jakim cudem? Blob to jeden poziom, a można przecież stworzyć wąskie domki, mające jednak kilka pieter, prawda? Niejaki Fuyuhito Moriya kupił w Tokio miejsce przeznaczone na parking dla samochodu (sztuk jeden) i zbudował tam dom. Nie będę się o nim rozpisywał, ponieważ więcej zobaczycie na materiale wideo, jednak podzielę się uwagą, że to może mieć sens - przynajmniej w krajach Dalekiego Wschodu, gdzie normalnie mieszkania i tak nie mają dużej powierzchni ani wysokiego standardu. Wyobraźcie sobie olbrzymią metropolię złożoną z tego typu domków...
Można i prościej. Na przykład wykonać przenośny domek z bambusa, jak zrobił to Daihai Fei, którego nie było stać na wynajem mieszkania w Pekinie. Mała galeria jego domku znajduje się tutaj. Chiński Drzymała ma w środku światło, jednak sprawa toalety czy też łazienki wymagałaby rozbudowy. No, chyba że mielibyśmy osiedle złożone z takich domków i wspólne urządzenia sanitarne pośrodku lub na obrzeżach. To bardzo proekologiczne, prawda? No i łatwe w transporcie.
Oczywiście może być tak, że w XXII wieku Ziemia będzie wyniszczona. Przyda się wówczas jakiś azyl, w którym niedobitki homo sapiens będą musiały przetrwać do czasu, aż biosfera się odrodzi. Prezentowałem raz kontener przygotowany jako schron na ciężkie czasy (tutaj), jeśli jednak kogoś będzie stać, zamieszka w luksusowym bunkrze. Prezentuje go ten filmik:
Nie brak i innych koncepcji mieszkań i domów przyszłości, jednak gdybym chciał zebrać wszystkie, zajęłoby to naprawdę bardzo dużo miejsca. Dlatego też zainteresowanym tematem polecam kliknięcie kategorii "Architektura" i przejrzenie najciekawszych pomysłów architektonicznych ostatnich lat.