iCoach - internetowy pomocnik w rzucaniu palenia

iCoach - internetowy pomocnik w rzucaniu palenia

iCoach pomaga rzucić palenie (fot.: iCoach)
iCoach pomaga rzucić palenie (fot.: iCoach)
Kira Czarczyńska
15.11.2011 02:26

Rzuciliśmy palenie - "i co dalej"?... Cóż, dalej trzeba ten stan, czyli niepalenie, utrzymać. To raczej oczywiste. Jednak nie jest to wbrew pozorom takie proste, a można powiedzieć, że wręcz trudniejsze, niż samo wyjście z nałogu. Nawet posiadaczom tak zwanej "silnej woli" przydaje się w tym czasie pomoc. Może nią być np. iCoach.

Rzuciliśmy palenie - "i co dalej"?... Cóż, dalej trzeba ten stan, czyli niepalenie, utrzymać. To raczej oczywiste. Jednak nie jest to wbrew pozorom takie proste, a można powiedzieć, że wręcz trudniejsze, niż samo wyjście z nałogu. Nawet posiadaczom tak zwanej "silnej woli" przydaje się w tym czasie pomoc. Może nią być np. iCoach.

Serwis iCoach przeznaczony jest dla wszystkich, którzy palą, chcą rzucić palenie, albo właśnie rzucili palenie. Udostępnia wiele bardzo przydatnych opcji mogących pomóc w tym dość trudnym okresie rozstania z nałogiem, ale także podczas tygodni i miesięcy "po", kiedy ochota na dymka dalej nas nachodzi.

Znajdziemy go pod adresem: www.stopsmokingcoach.eu

Według twórców serwisu, proces rzucania palenia składa się z pięciu faz:

  • Faza 1 - nie planuję rzucić palenia
  • Faza 2 - powinienem rzucić palenie, ale nadal się waham
  • Faza 3 - wkrótce rzucę palenie
  • Faza 4 - właśnie rzuciłem palenie
  • Faza 5 - nie palę już od jakiegoś czasu

W serwisie iCoach znajdziemy informację, iż każda z tych faz charakteryzuje się innymi potrzebami, ale celem jest zawsze przejście do kolejnej, "wyższej" fazy. I na to właśnie ukierunkowane są przedstawiane nam wskazówki, porady i informacje praktyczne, przesyłane regularnie mailem na podany adres.

Oprócz tych porad mailowych, do dyspozycji mamy też kilka przydatnych narzędzi online:

  • artykuły dotyczące fazy rozstania z nałogiem, w której obecnie się znajdujemy,
  • miejsce na wypisanie swoich motywacji oraz wszelkich \za\ i \przeciw\ rzuceniu palenia,
  • dziennik, w którym notujemy liczbę wypalonych danego dnia papierosów i techniki, jakie stosujemy żeby nie zapalić,
  • ankietę, pozwalającą określić jak silny jest nasz nałóg,
  • miesięczne raporty dotyczące naszych postępów w rzucaniu palenia (tworzone na podstawie dziennika),
  • forum dyskusyjne, pozwalające porozmawiać z innymi palaczami i ex-palaczami.

Zawartość serwisu jest wbrew pozorom dość obszerna, a przesyłane porady praktyczne lub po prostu motywujące do nie zapalenia - na przykład:

  • Dla palaczy niestosujących środków wspomagających pierwszy tydzień jest zdecydowanie najtrudniejszy. Objawy odstawienia dokuczają wtedy najbardziej i czasem wydają się nie do wytrzymania. Zwykle po tygodniu następuje zmiana.
  • Kiedy masz ochotę zapalić, spróbuj wypić szklankę wody. Woda potrafi zdziałać cuda. Przekonasz się, że szklanka wody często pozwala zneutralizować chęć sięgnięcia po papierosa.
  • Palenie to czynność warunkowana. Nałóg ten prowokują określone sytuacje. To dlatego często automatycznie palisz w samochodzie, w pubie, przed komputerem czy przed telewizorem. Twój organizm oczekuje, że będziesz palić w tych miejscach i przygotowuje się na to: inaczej mówiąc, odczuwasz głód palenia. Po rzuceniu palenia te sytuacje kuszą cię, by znowu zapalić. Chęć palenia będzie malała, gdy stopniowo przestaniesz palić w tych miejscach.

Ok, ameryki te porady nie odkrywają, ale jeśli dostajemy je systematycznie, przeczytamy każdą i przemyślimy, a niektóre wprowadzimy w życie - często okazuje się, że wcale nie chce nam się palić aż tak bardzo, jak sądziliśmy.

W Internecie można znaleźć sporo serwisów dotyczących rzucania palenia, są też dedykowane temu tematowi fora dyskusyjne - iCoach jednak ze wszystkich, które obejrzałam, podchodzi do tematu najbardziej kompleksowo. Samo forum jest tu zresztą właściwie tylko dodatkiem, głównymi narzędziami są wpisy do dziennika, raporty, porady mailowe czy spis motywacji.

W zależności od tego, jak bardzo mamy ochotę pozbyć się nałogu - iCoach może być całkiem przydatny.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)