Idealna dziara dla cukrzyka, geeka i fana iPhone'a

Choć takie zastosowanie dominuje, tatuaże nie muszą koniecznie pełnić tylko roli estetycznej. Warunek? Użycie nanoczujników, które reagują np. na zawartość sodu, glukozy, a także alkoholu we krwi. W czym może pomóc taki zaawansowany atrament?

iPhone 4 w przystawce zaprojektowanej przez Matta Dubacha (źródło: Wired)
iPhone 4 w przystawce zaprojektowanej przez Matta Dubacha (źródło: Wired)
Piotr Dopart

Choć takie zastosowanie dominuje, tatuaże nie muszą koniecznie pełnić tylko roli estetycznej. Warunek? Użycie nanoczujników, które reagują np. na zawartość sodu, glukozy, a także alkoholu we krwi. W czym może pomóc taki zaawansowany atrament?

Podstawową rolą zaawansowanych tatuaży jest przede wszystkim pomaganie ludziom cierpiącym na choroby wymagające nieustannego monitorowania krwi, choć tak naprawdę lista potencjalnych zastosowań może być bardzo długa i niekoniecznie związana z chorobami.

Dr Heather Clark z Northeastern University, która prowadzi badania nad czujnikami podskórnymi, wspomina, że pozwalałyby one jej stwierdzić, kiedy powinna się napić. Choć brzmi to jak wyznanie alkoholiczki, chodzi tylko o maraton, w którym pani doktor niedawno wzięła udział - tatuaż mógłby zasygnalizować, kiedy potrzebne jest uzupełnienie soli mineralnych. Tatuaże-czujniki mogą również wyeliminować konieczność wykonywania nakłuć, aby uzyskać próbkę krwi, co nie każdy dobrze znosi.

Technologia jest prosta w użyciu. Pod skórę pacjenta wszczepia suę zestaw czujników o szerokości 100 nm. Odczyt danych możliwy jest przy wykorzystaniu specjalnie przystosowanego telefonu iPhone, który potrafi wykrywać światło emitowane przez medyczny tatuaż. Świecenie i jego zmiany możliwe są dzięki reakcji wyrzucenia jonów przez określone czujniki w zetknięciu z odpowiednimi cząsteczkami obecnymi we krwi, a specjalna przystawka do telefonu tłumaczy fluorescencję na dane medyczne.

Technologia pomyślnie przeszła testy na myszach, a jej rozwój może przyspieszyć, gdy pojawi się nowa wersja iPhone'a. Jest ona bowiem zoptymalizowana pod możliwości telefonu Apple w zakresie przetwarzania obrazu - autorzy projektu cytują plotki, że nowa jego wersja wyposażona będzie w aparat z lepszą matrycą.

Jestem pewien, że nowej technologii diagnostycznej nie mogą doczekać się zarówno przewlekle chorzy, jak i prawdziwi gadżetomaniacy.

Źródło: Wired

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.