IFA 2013: ofensywa 4K i Panasonic VIERA TX‑65WT600 - pierwszy telewizor z HDMI 2.0

Standard Full HD dopiero zdążył porządnie zadomowić się na rynku, a producenci już chcą nas namówić, żebyśmy po raz kolejny sięgnęli do portfela. Choć targi IFA zaczną się dopiero jutro, to prowadzone przed nimi prezentacje nowych urządzeń nie pozostawiają złudzeń – ofensywa standardu 4K już się rozpoczęła.

VIERA TX-65WT600 - telewizor 4K z obsługą HDMI 2.0
VIERA TX-65WT600 - telewizor 4K z obsługą HDMI 2.0
Łukasz Michalik

Standard Full HD dopiero zdążył porządnie zadomowić się na rynku, a producenci już chcą nas namówić, żebyśmy po raz kolejny sięgnęli do portfela. Choć targi IFA zaczną się dopiero jutro, to prowadzone przed nimi prezentacje nowych urządzeń nie pozostawiają złudzeń – ofensywa standardu 4K już się rozpoczęła.

Panasonic VIERA TX-65WT600 i HDMI 2.0

Dobitnym przykładem potwierdzającym wzbierającą falę formatu 4K jest tegoroczna propozycja firmy Panasonic. Zaprezentowano m.in. nowy telewizor z serii VIERA - Smart VIERA TX-65WT600. Sprzęt ma rozdzielczość Ultra HD i obsługuje złącza HDMI 2.0 oraz DisplayPort 1.2a.

Warto w tym miejscu zatrzymać się na moment przy HDMI 2.0. Ujawniona w Berlinie specyfikacja zakłada transfer danych na poziomie 18 Gb/s. W praktyce oznacza to możliwość przesyłania sygnału wideo 4K, czyli 3840 x 2160, z prędkością 60 klatek na sekundę i transfer 32 kanałów dźwięku.

HDMI 2.0 zapewni wsparcie dla formatu 4K
HDMI 2.0 zapewni wsparcie dla formatu 4K

Co istotne, nowy standard zachowuje wsteczną kompatybilność, dzięki czemu przewody, które mają pojawić się w sklepach jeszcze w tym roku, będą mogły być wykorzystane również do łączenia starszych urządzeń.

VIERA TX-65WT600 zapowiada się na wymarzony sprzęt dla gracza. Dzięki możliwości odtwarzania obrazu 4K z szybkością 50 klatek na sekundę i obsłudze przyszłościowych urządzeń korzystających z formatu 4K, jak konsole czy odtwarzacze multimediów, powinien wystarczyć na długie lata.

Panasonic VIERA TX-65WT600
Panasonic VIERA TX-65WT600

TX-65WT600 nie zawiedzie również kinomaniaków – o jego jakości świadczy certyfikat THX 4K, potwierdzający m.in. zgodność reprodukcji kolorów z najwyższymi standardami opisującymi sposób odtwarzania dźwięku i obrazu. Wartym uwagi rozwiązaniem jest również Gamma Area Control, zwiększające szczegółowość bardzo jasnych i bardzo ciemnych fragmentów obrazu.

Ponadto telewizor został wyposażony w układ 4K Hexa-Processing Engine, zapewniający jak najlepszą jakość upscalingu dla materiałów wideo o niższej rozdzielczości oraz w pierwszy dekoder H.264 4K, pozwalający na odtwarzanie materiałów wideo 4K bezpośrednio z Internetu.

Toughbook 4K UT-MB5 - tablet z ekranem 4K

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Panasonic pokazał urządzenie z serii Toughpad o oznaczeniu wyglądającym niczym wzorcowe, a więc trudne do zapamiętania hasło - 4K UT-MB5.

Toughbook 4K UT-MB5 to potężny 20-calowy tablet z ekranem 4K o proporcjach 15:10. Mimo pokaźnych rozmiarów tablet ma tylko 12,5 mm grubości i waży zaledwie 2,35 kg. W środku znajduje się procesor Intel CoreTM i5 vPro, 8 GB RAM-u i 256 GB napęd SSD. Są też złącza HDMI, Ethernet, czytnik kart i USB 3.0.

Sprzęt ma się pojawić w sklepach już w listopadzie 2013 roku. Kilka miesięcy później na rynek trafi jego wydajniejsza wersja, a wśród potencjalnych nabywców wymieniani są przede wszystkim różni specjaliści, jak inżynierowie czy architekci.

Telewizory 4K Samsunga i Thomsona

Telewizory 4K zaprezentował również chiński branżowy potentat – TCL, produkujący sprzęt m.in. pod marką Thomson. Od października 2013 roku do sklepów ma trafić Thomson U55W9786 4K LEDTV oraz mniejszy, 50-calowy model. Znane są już ceny: za 55-calowy telewizor Ultra HD zapłacimy 9999 zł, a za 50-calowy 7999 zł.

Wyjątkowy sprzęt pokazał także Samsung. Do urządzeń, o których pisałem wczoraj, dołączyły dwa kolosy: 98- i 110-calowe telewizory Ultra HD, którym z bliska przygląda się Adam Bialic.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.