IFA 2013: ofensywa 4K i Panasonic VIERA TX‑65WT600 - pierwszy telewizor z HDMI 2.0
Standard Full HD dopiero zdążył porządnie zadomowić się na rynku, a producenci już chcą nas namówić, żebyśmy po raz kolejny sięgnęli do portfela. Choć targi IFA zaczną się dopiero jutro, to prowadzone przed nimi prezentacje nowych urządzeń nie pozostawiają złudzeń – ofensywa standardu 4K już się rozpoczęła.
Standard Full HD dopiero zdążył porządnie zadomowić się na rynku, a producenci już chcą nas namówić, żebyśmy po raz kolejny sięgnęli do portfela. Choć targi IFA zaczną się dopiero jutro, to prowadzone przed nimi prezentacje nowych urządzeń nie pozostawiają złudzeń – ofensywa standardu 4K już się rozpoczęła.
Panasonic VIERA TX-65WT600 i HDMI 2.0
Dobitnym przykładem potwierdzającym wzbierającą falę formatu 4K jest tegoroczna propozycja firmy Panasonic. Zaprezentowano m.in. nowy telewizor z serii VIERA - Smart VIERA TX-65WT600. Sprzęt ma rozdzielczość Ultra HD i obsługuje złącza HDMI 2.0 oraz DisplayPort 1.2a.
Warto w tym miejscu zatrzymać się na moment przy HDMI 2.0. Ujawniona w Berlinie specyfikacja zakłada transfer danych na poziomie 18 Gb/s. W praktyce oznacza to możliwość przesyłania sygnału wideo 4K, czyli 3840 x 2160, z prędkością 60 klatek na sekundę i transfer 32 kanałów dźwięku.
Co istotne, nowy standard zachowuje wsteczną kompatybilność, dzięki czemu przewody, które mają pojawić się w sklepach jeszcze w tym roku, będą mogły być wykorzystane również do łączenia starszych urządzeń.
VIERA TX-65WT600 zapowiada się na wymarzony sprzęt dla gracza. Dzięki możliwości odtwarzania obrazu 4K z szybkością 50 klatek na sekundę i obsłudze przyszłościowych urządzeń korzystających z formatu 4K, jak konsole czy odtwarzacze multimediów, powinien wystarczyć na długie lata.
TX-65WT600 nie zawiedzie również kinomaniaków – o jego jakości świadczy certyfikat THX 4K, potwierdzający m.in. zgodność reprodukcji kolorów z najwyższymi standardami opisującymi sposób odtwarzania dźwięku i obrazu. Wartym uwagi rozwiązaniem jest również Gamma Area Control, zwiększające szczegółowość bardzo jasnych i bardzo ciemnych fragmentów obrazu.
Ponadto telewizor został wyposażony w układ 4K Hexa-Processing Engine, zapewniający jak najlepszą jakość upscalingu dla materiałów wideo o niższej rozdzielczości oraz w pierwszy dekoder H.264 4K, pozwalający na odtwarzanie materiałów wideo 4K bezpośrednio z Internetu.
Toughbook 4K UT-MB5 - tablet z ekranem 4K
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Panasonic pokazał urządzenie z serii Toughpad o oznaczeniu wyglądającym niczym wzorcowe, a więc trudne do zapamiętania hasło - 4K UT-MB5.
Toughbook 4K UT-MB5 to potężny 20-calowy tablet z ekranem 4K o proporcjach 15:10. Mimo pokaźnych rozmiarów tablet ma tylko 12,5 mm grubości i waży zaledwie 2,35 kg. W środku znajduje się procesor Intel CoreTM i5 vPro, 8 GB RAM-u i 256 GB napęd SSD. Są też złącza HDMI, Ethernet, czytnik kart i USB 3.0.
Sprzęt ma się pojawić w sklepach już w listopadzie 2013 roku. Kilka miesięcy później na rynek trafi jego wydajniejsza wersja, a wśród potencjalnych nabywców wymieniani są przede wszystkim różni specjaliści, jak inżynierowie czy architekci.
Telewizory 4K Samsunga i Thomsona
Telewizory 4K zaprezentował również chiński branżowy potentat – TCL, produkujący sprzęt m.in. pod marką Thomson. Od października 2013 roku do sklepów ma trafić Thomson U55W9786 4K LEDTV oraz mniejszy, 50-calowy model. Znane są już ceny: za 55-calowy telewizor Ultra HD zapłacimy 9999 zł, a za 50-calowy 7999 zł.
Wyjątkowy sprzęt pokazał także Samsung. Do urządzeń, o których pisałem wczoraj, dołączyły dwa kolosy: 98- i 110-calowe telewizory Ultra HD, którym z bliska przygląda się Adam Bialic.