Implanty pomogą wyjść z uzależnienia narkotykowego

Cztery implanty wielkości zapałek wszyte w ramię to nowy sposób na leczenie uzależnień od heroiny lub innych narkotyków. Co ciekawe, nie ma w nich stosowanych w leczeniu uzależnień metadonu ani naltreksonu.

strzykawka
strzykawka
Katarzyna Kieś

Cztery implanty wielkości zapałek wszyte w ramię to nowy sposób na leczenie uzależnień od heroiny lub innych narkotyków. Co ciekawe, nie ma w nich stosowanych w leczeniu uzależnień metadonu ani naltreksonu.

Jest za to inna substancja – buprenorfina. Działa silnie, ale rzadziej wywołuje odczucie euforii, a i ryzyko uzależnienia od tego opioidu jest stosunkowo niskie. Standardowo buprenorfina podawana jest w postaci tabletek.

Teoretycznie leczący się uzależniony człowiek powinien brać tyle tabletek, ile to konieczne i ile zalecił lekarz. Tymczasem wielu z nich lubi sobie jeszcze do dawki co nieco dołożyć. By uniknąć takiego procederu, wymyślono, że buprenorfina może znajdować się w implantach. Stamtąd byłaby uwalniana w ciągu 24 tygodni. W dodatku w bezpiecznej, ściśle określonej dawce.

Pierwsze wyniki eksperymentu są więcej niż zachęcające: badanie zakończyło się sukcesem dla prawie 2/3 osób, które miały wszczepiony implant. W grupie otrzymującej placebo odsetek ten był wyraźnie niższy i wynosił tylko 1/3. Implanty mogą okazać się dobrym rozwiązaniem – na razie w opisywanym eksperymencie wzięli udział ci, którzy są uzależnieni, ale wolni od chorób fizycznych i psychicznych.

To już kolejny implant do leczenia uzależnień. Nie dalej jak dwa lata temu pojawiła się w Sieci informacja na temat implantu, tyle że wypełnionego naltreksonem. Czy najnowszy wszczep z buprenofiną okaże się strzałem w dziesiątkę, pokażą najbliższe tygodnie.

Źródło: Wired

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.