Indyjski laptop za 10 dolarów

Pamiętacie OLPC XO-1 – przenośny komputer edukacyjny za 100 USD? Indie go nie chciały i słusznie. Ze 100 dolarów zrobiło się nagle prawie 200. Indyjscy naukowcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i sami przygotować alternatywę – laptopa za 10 dolarów.

Indyjski laptop za 10 dolarów
Marek Maruszczak

Pamiętacie OLPC XO-1 – przenośny komputer edukacyjny za 100 USD? Indie go nie chciały i słusznie. Ze 100 dolarów zrobiło się nagle prawie 200. Indyjscy naukowcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i sami przygotować alternatywę – laptopa za 10 dolarów.

Brzmi imponująco? To jeszcze nie wszystko. Według gazety New Dehli prototyp ma ujrzeć światło dzienne już 3 lutego, a gotowy produkt trafi na rynek za 6 miesięcy.

Urządzenie powstaje dzięki współpracy Indyjskiego Instytutu Nauk w Bangalore, Indyjskiego Instytutu Technologii w Chennai oraz prywatnych firm. Projekt jest tylko jednym z kroków jakie podejmuje rząd Indii aby zapewnić dostęp do technologii wszystkim obywatelom. W planach jest także darmowy internet dla każdego.

Jak na razie nie znamy specyfikacji komputera, ale kiedy tylko zostanie ujawniona natychmiast o tym napiszemy. Jeżeli wierzyć zapowiedziom to już 3 lutego dowiemy się, co dostaniemy za 10 USD. Wprawdzie krążą plotki o 2 GB pamięci, wyjściu ethernet oraz obsłudze Wi-Fi, jednak są to informacje nieoficjalne.

Na razie komputer kosztuje 20 dolarów. Kiedy trafi do masowej produkcji cena ma spaść do zapowiadanych 10 USD. Kto wie, może już niedługo doczekamy się komputerów dodawanych do gazet?

Źródło: SlashgearDNA India

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.